Andreas Vesalius Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

0
1277

Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

VESALIUS, Andreas (1514-1564) : Belçikalı bilim adamı. Daha çocukluk yıllarında kuş, fare ve diğer hayvanların diseksiyonundan büyük zevk alırdı. Üniversite öğrenimine Louvain’de başladı. Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne devam etti. Tıp öğrenimini daha sonra anatomi ve ameliyat profesörü’olarak atandığı Padua Üniversitesi’nde tamamladı.

Vesalius’a gelinceye dek tıp öğrenimi Galen’in öğretilerine dayanıyordu. Doğrudan gözlem yerine, Galen’den parçalar okuyup ezberlemenin iyi bir yöntem olmadığını anlamıştı. Ne var ki, diseksiyon için kadavra bulma büyük sorundu. Mezarlıktan ceset çalma dışında bir çözüm yoktu. Yirmi sekiz yaşındayken, însan Vücudunun Yapısı Üzerine adım taşıyan yedi ciltlik kitabını, İmparator V. Charles’a sığınarak yayımlama yoluna gider.

Vesalius uğrayacağı saldırıyı tahmin etmişti. Alışılmış tıp öğrenimim ve hekimliği eleştirmek, Galen’in otoritesine başkaldırmak kolayca göze alınabilecek bir iş değildi. Nitekim uğradığı saldırılara dayana-maması erken ölümüne yol açmıştır. Vesalius’un önemi tıpta ilk kez doğrudan gözleme ve anatomi öğreniminde diseksiyona gitmesi ve bunda ısrar etmesidir.

CEVAP VER