Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir

0
1244

Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir

Asit yağmurları genellikle fosil, odun ve kömür gibi yakıtların yakılmasıyla oluşan son derece tehlikeli olan yağışlardır. Daha çok endüstrinin gelişmiş olduğu bölgelerde sıkça görülen asit yağmurları sonucunda ortaya azot ve kükürt yağı açığa çıkmaktadır.

Normalde pH değeri 5,6’dır. Bunun altında pH değerine sahip olan yağışlara ise asit yağmurları adı verilmektedir. Sanayi devrimi yapılmasının ardından sanayi oldukça ilerlemesinin yanında kükürt ve azot gazlarının da birden artmasıyla atmosferde daha fazla kükürt ve azot gazları birikmeye başlamıştır.

Asit yağmurlarının etkileri ise daha çok tarım işiyle ilgilenen insanları etkilemektedir. Ormanlar ve tarım alanlarına oldukça zarar veren asit yağmurları daha çok köy hayatından uzak yerlerde tarım ürünleri yetiştirilmeyen yerlerde büyük fabrikalar kurulmaktadır.

Her ne kadar uzakta da olsa atmosferde biriken azot ve kükürt gazı tüm çevreye oldukça fazla zarar vermektedir.

Asit yağmurlarının en büyük etkileri ise göllere ve akarsulara düşen asit yağmurları suyun pH değerini değiştirmektedir. Bu da balıklara oldukça fazla zarar vermektedir.

Bunun yanı sıra insanlar için de oldukça büyük etkisi olan asit yağmurları havadaki oksijenle beraber karışmaktadır. Havayla karışan asit yağmurları insanları astım ve bronşit gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

CEVAP VER