Dünyada ve günümüz coğrafyasında insanlar gelirlerini büyük ölçekte bilişim, internet ve diğer sanal ortamlardan kazanmaktadırlar. Ülkemizde henüz yayılmış olmasa da genç kesim birçok sektöre dağılım yapılmıştır. Sektör üzerinde yapılan işlemler gün geçtikçe ivmesini artırmakta ve yapılan projeler arasında ulusallıkta yer almaktadır. Ülkemizde yeni yeni gelişen bu tür projeleri bir yana bırakacak olduğumuzda kullandığımız bilgisayarlar, cep telefonları, onların içerisinde bulunan bileşenlerden birçok küçük büyük parçalara kadar üretimi sağlayan şirketler bulunmaktadır. Bu tür şirketler dünya genelinde isimlerini duyurmuşlar ve gün geçtikçe çalışmalarına değer katmayı da amaçlamışlardır. Makalemiz üzerinde bu tür gelişimleri ve çalışmaları hızla sürdürmüş ve şuanda sıralama üzerinde ilk 15’te yer alan global şirketleri konu alacak ve kısa bilgiler ile sizlere sunacağız.

Samsung Electronics

Sıralamanın ilk ve en zirvedeki ismi olan Samsung Electronics, 1969 senesinde kurulmuş ve halen çalışmalarını ve kalite denemelerini devam ettiren bir kuruluştur. Konum olarak Güney Kore’de bulunmakta olan şirketin başında ise birçok önemli iş adamı bulunmaktadır. Şirketin 2012 gelirlerine göre rakam belirtecek olduğumuzda ise 212.68 trilyon dolar olduğunu da görmekteyiz. Ayrıca bu denli kaliteli ve zirveye ismini yazdırabilmiş olan bu firmanın bünyesinde 270 bin kişinin üzerinde personel bulunmakta ve gün geçtikçe kadro genişlemektedir.

Apple Inc

Sıralamanın ikinci katındaki isme baktığımızda karşımıza ürünlerinin kalitesi ve uzun ömürlülüğü ile damga vurmuş bir şirket olan Apple gelmektedir. Şirket 1976 senesinin 1 Nisan tarihinde kurulmuş olup,  merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer almaktadır. Şirket tüketici elektroniği, tanıtım, teknoloji alanlarında hizmet vermekte olup 2012 senesinin verilerine göre geliri 156 Milyar Amerikan Doları’dır. Şirket bünyesinde yaklaşık olarak 100 bin kadar kişi çalışmakta ve üretime devam etmektedir.

Foxconn

Sıralamanın üçüncü katında ise 1974 senesinde Tayvan’da kurulmuş olan ve elektronik imalat hizmetleri veren bir firma olan Foxconn bulunmaktadır. Firma ulusal hizmetine yapmış olduğu ihracat ile devam etmektedir. Firmanın en büyük çalıştığı firmalar ve ülkeler arasında Çin yer almaktadır. Firmanın genel olarak üretmiş olduğu kaliteli ve herkes tarafından rağbet gören ürünleri arasında ise iPad, iPhone, Kindle, PlayStation 3 ve Xbox360 yer almaktadır. Firmanın 2011 senesinin verilerine göre 1000 kişinin üzerinde personeli bulunmaktadır. Şirket geliri olarak açıklanan miktar ise 102.74 milyar dolardır.

HP

Listemizin dördüncü sırasında ise Hewlett-Packard bir diğer bilinen kısaltması ile HP firması yer almaktadır. Firma 1939 senesinde hizmete başlamış olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya bölgesinde bulunmaktadır. Bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımları, IT hizmetleri ve Bilişim teknolojileri danışmanlığı hizmetleri sunan firma gelirlerinde bir süre düşüş yaşasa da 2011 senesindeki verilerine göre 127.24 milyar Amerikan doları kazandığı tespit edilmiştir. Firma bünyesinde ise aktif olarak çalışmakta olan kişinin sayısı 320 bin kişinin üzerindedir. Firma dünya çapında ilerletmiş olduğu hizmetlerine oldukça hızlı ve kaliteli bir şekilde devam etmektedir.

IBM

Listemizim beşinci sırasında International Business Machiness ismiyle yer alan IBM şirketi bulunmaktadır. Şirket hizmet hayatına 1911 senesinde başlamış olup kurulmuş olduğu şehir Amerika’nın New York bölgesidir. Firma genel olarak bilgi teknolojileri ve danışmanlık ile ilgili hizmetleri kullanıcılarına sunmakta olsa da birçok ürünü de bulunmaktadır. Genel olarak yazılım ayağında hizmet vermekte olan firmanın ürünleri de oldukça kalitelidir. Şirket bünyesinde 2010 senesi verilerine göre 426 binin üzerinde kişi çalışmaktadır.

HİTACHİ

Listemizin altıncı sırasına baktığımızda ise karşımıza Japonya’da 1910 senesinde kurulan bir firmayı görmekteyiz. Firma Namihei Odaira isimli kişi tarafından kurulmuş ve şuanda aktif olarak Hiroaki Nakanishi başkanlığında devam ettirilmektedir. Firma tarafından Ses ve görüntü ürünleri, cep telefonları, LCD ve Plazma televizyonlar, elektronik ev aletleri, sanayi makineleri, iş makineleri ve güç üniteleri yer almaktadır. Şirket son zamanlarda bir yenilik yaparak ürünleri arasında pil üretimini de eklemiştir. Firma özellikle enerji sektörüne büyük katkılar sağlamaktadır. Hem büyük katkı sağlayan hem de birçok sektörde hizmetini devam ettirmektedir. Şirketin 2010 Haziran ayı verilerine göre 360 bine yakın çalışanı bulunmakta ve 95.982 milyar Amerikan doları geliri bulunmaktadır.

MİCROSOFT

Listemizin yedinci sırasında karşımıza neredeyse bilgisayar kullanan kişilerin %99’unun bilmiş olduğu bir şirket olan Microsoft çıkmaktadır. Şirket 1975 senesinden beri aramızda bulunmakta ve büyük çıkışlar yapmaktadır. Şirket Amerika merkezli kurulmuş olup 41 yıldır bilişim sektöründe hizmetleri bulunmaktadır. Şirketin güncel olarak CEO’luğunu Satya Nadella yapmaktadır. Şirketin Mart 2015 verilerine göre 120 bine yaklaşık çalışanı bulunmaktadır. Şirketin aktif olarak geliri 93.58 milyar Amerikan doların üzerindedir.

AMAZON.COM

Listemizin sekizinci sırasına geldiğimizde internet sektöründe adını duyurmuş olan bir site olan amazon.com’u görebilmekteyiz. Amazon, 1994 senesinde kurulmuş olup, Jeff Bezos öncülüğünde hayatına devam etmektedir. 2014 verilerine göre 88.988 Milyar dolar geliri olan bu yapılanmanın yaklaşık olarak 160 bin adet ürün ve hizmeti bulunmaktadır.

SONY

Listemizin dokuzuncu sırasına geldiğimizde ise karşımıza hepimizin oyun sektörü ve birçok donanımsal deneyiminden de tanımış olduğu Sony karşımıza çıkmaktadır. Sony 1946 senesinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulmuştur. Firma başlangıç olarak Tüketici elektroniği ve tanıtım alanlarında hizmet verse de ilerleyen süreçlerde birçok hizmeti ve ürünü bünyesine katarak bugünlere gelmiştir. Şirket bünyesinde yaklaşık olarak 170 bin adet personel hizmet vermekte ve şirketin 2011 senesi verilerine göre gelir aralığı 34 milyar dolar ile 137 milyar dolar arasında olmaktadır.

PANASONİC

Listemizin onuncu sırasında Panasonic isimli firma bulunmaktadır. 1918 senesinde yayın hayatına başlayan Japon elektrik firması Panasonic Osaka’da kurulmuş olup ilk açıldığı zamanlarda sadece 3 çalışanı ile hizmet vermekteydi. O günlerde 3 çalışanı bulunan şirketin günümüzde yaklaşık olarak 300 bin adet çalışanı bulunmakta ve hizmet vermektedir. Şirket Nokia telefonlarının bataryalarını üretmekte olan büyük bir yapılanmadır. Şirket Türkiye’de ise 1981 senesinden beri hizmetini devam ettirmektedir ancak ticari faaliyetlerin başlaması 2010 yılını bulmuştur. Panasonic firması 460 milyon dolar ödeyerek ülkemizde bulunmakta olan alçak gerilim sektöründe faaliyet göstermekte olan VİKO Elektrik’in %90’lık hissesini satın almıştır.

GOOGLE

Listemizin on birinci sırasında bulunmakta olan şirketi neredeyse tanımayan yoktur. Şirket 1998 senesinde kurulmuş olmak ile birlikte hizmetlerine dünya çapında devam ettirmektedir. Şirketin sloganı ise “Kötü olma” dır. Şirketin asıl merkezi Kalifornia’da bulunmaktadır. Şirket şuanda Dr.Eric E. Schmidt ve Ph.D. tarafından yönetilmektedir. Yaklaşık olarak 55 bin üzerinde çalışanı bulunan şirketin aktif olarak geliri ise 66.001 milyar dolar olmaktadır.

DELL

Listemizin on ikinci sırasında pek bilinmeyen ancak donanımlarımızda ismini sıkça görebildiğimiz firma olan DELL bulunmaktadır. DELL 1984 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas bölgesine bağlı Round Rock beldesinde kurulmuştur. DELL firmasının kurucusu ve CEO’su ise Michael Dell’dir. Şirket masaüstü bilgisayar, sunucu, dizüstü bilgisayar ve yazıcı ile ilgili ürünler ve hizmetler üretmektedir. Şirket bünyesinde 66 bin kişi hizmet vermektedir. Şirketin yaklaşık olarak geliri ise 55 milyar Amerikan dolarıdır.

TOSHİBA

Listemizin on üçüncü sırasında yer alan firma pek yabancı değil hatta son zamanların en ünlü laptop üreticilerinden olan Toshiba’dır. Firma genel olarak 1939 senesinde hizmetlerine başlamış olsa da günümüze yakın zamanlarda popülerliğini artırmaktadır. Şirket üç kişi tarafından kurulmuş olup asıl konumu Japonya’dır. Şirket Elektrik-Elektronik alanlarında, Güç üniteleri üretimi alanlarında hizmet vermekte ve bunlara ek olarak bilgisayar, sunucu, tablet, çevresel ürün ve birimler, yedek parçalar ve ev aletleri üretebilmektedir. Şirketin yaklaşık olarak geliri ise 6.660 milyar dolar bandında ilerlemektedir.

LG Electronics

Listemizin on dördüncü sırasında karşımıza ismini çok sık duyduğumuz firmalardan birisi olan LG Electronics yer almaktadır. Şirketin konumu Güney Kore’nin başkenti olan Seul olmaktadır. Şirket 1958 senesinden günümüze kadar çalışmalarını yapmakta ve devam ettirmektedir. Şirket Mobil cihaz, beyaz eşya, araç komponentleri ve tüketici elektroniği gibi alanlarda hizmetlerini vermektedir. Şirket bünyesinde 2013 verilerine göre yaklaşık olarak 82 bin personel çalışmaktadır: Şirketin 2013 senesi verilerine göre geliri ise 223 milyar KRW olmaktadır.

İNTEL

Listemizin son sırasında ise karşımıza yine çok sık duymuş olduğumuz bir şirket olan Intel çıkmaktadır. Şirket 1968 senesinde kurulmuş ve konumu Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Yarı iletkenler ile ilgili hizmetleri bulunan firmanın diğer ürünleri arasında işlemci, ssd, flash bellek, anakart, chipset, modem ve bluetooth teknolojileri yer almaktadır. 2014 verilerine göre şirkette yaklaşık olarak 110 bin kişi çalışmaktadır. Yine 2014 verilerine göre şirketin geliri 55 milyar Amerikan doları olmaktadır.

 

CEVAP VER