Bilim Adamları Kök Hücrelerden İnsan Kalbini Buruyor

0
184

Ancak, yine de bireyselleştirilmiş yedek kalpleri olacak önce gitmek için uzun bir yol var.

Yeni bir kalbe ihtiyaç duyan Amerikalıların üçte birinden fazlası önümüzdeki yıl hak ettikleri nakilden yararlanamayacaklar. Ve birini almaya yetecek kadar şanslı olanlar, vücudunun bunu reddetme riskini hala çok yüksektir.

Ancak, Massachusetts General Hospital ve Harvard Medical School’tan araştırmacılar, Circulation Research dergisinde yayınlanan yeni bir rapora göre, yetişkin cilt hücrelerini fonksiyonel insan dokusunu büyütmek için başarılı bir şekilde kullandıklarını açıkladılar.

whr_drtaylor_texasheartinstitutelab_2

Geçmişteki diğer araştırmacılar dokuyu büyütmeyi başardı, ancak bu bilim adamları kalplerin büyüyebileceği mimari iskele inşa etmenin bir yolunu buldu.

Fare kalpleriyle yaptıkları daha önceki araştırmalarda, bu bilim insanları kök hücreleri geri kalan “matris” e sokmadan önce bir bağışıklık tepkisi tetikleyebilecek herhangi bir donör organı soymak için bir deterjanın kullanılmasına öncülük ettiler. Bu, temelini veya iskelesini, Yeni yetiştirilen bir kalp için.

Bu son çalışmada da aynı şeyi yaptılar, bunun yerine insan yetişkin hücreleri kullanıyorlardı. Kalpleri besin açısından zengin bir çözeltinin içine batırdıktan sonra, benzer bir koşulda dokuyu, bir cismin büyüyen bir kalbe tabi tuttuğu tüylerle büyüdüler.

İki hafta sonra, araştırmacılar insan kalp dokusuna şok verdi ve vuruşların başladığına sevindiler. Doku, olgunlaşmamış kalpler doğal olarak nasıl yapılandırıldığına çok benziyordu.

Şimdi, bu araştırmacılar için nihai hedef tüm çalışan bir insan kalbini artıyor – ancak yine de bir yol var. Modern tıp bilimi henüz bu noktaya gelmedi.

İlk önce hasat edebilecekleri miktarını arttırmaları gerekiyor – çünkü bir kalbin yaratılması, bir hücrenin olgunlaşması için geçen süreyi hızlandırmadan önce onlarca milyondan fazla hücre alır. Son olarak, gerçek dünyadaki koşulları daha da taklit ederek kalplerini yetiştirdikleri koşulları iyileştirmelidirler.

Bu engeller temizlendikten sonra, bu bilim insanları modern tıpta daha da devrim yaratacak.

CEVAP VER