Elektromanyetik Spektrum Nedir ?

0
4069

Elektromanyetik Nedir ?

herhangi bir cismin etrafına yaydığı karakteristik net elektromanyetik radyasyon demektir. Bilimin en temel unsurlarından biri olan elektromanyetizmanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmemek bir çok konuyu anlamsız hale getirir. Evrenin herhangi bir yerinde fizik kuralları doğrultusunda mümkün kılınan elektromanyetik radyasyon ve farklı ışınım türevlerinin dalga boyları, frekanslarına göre bu tayflardaki rölatif yerleri ifade eden kavrama Elektromanyetik spektrum denir.

Elektromanyetik dalgalarda elektrik ve manyetik alanlar titreşir. Titreşirken de havaya ve suya ihtiyaç duymazlar. Elektromanyetik spektrumlar incelenirken mutlaka bilinmesi gerekenler; dalga türlerinin isimleri, dalgaların sıralamaları, dalga türünün kullanım alanları, dalga türünün nasıl oluştuğu, dalga türünün tehlikeleri, tüm dalgaların vakum boşluğunda ilerleyebildiği, tüm dalgaların ışık hızında ilerlediği gibi temel bilgilerdir. Bunlar birer  ‘elektromanyetik dalga’ dır. Farklı görünebilir fakat aynı şekilde çalışırlar, sadece frekansları yani sıklık oranları farklıdır.

Dalganın uç noktasından, diğer dalganın uç noktasına kadar olan uzunluğa dalga boyu denir.  Bilimsel anlamı ise, dalganın herhangi bir noktasından, diğer dalganın aynı noktasına kadar olan uzaklık demektir. Dalgaların sıklık derecesine frekans denilir. Saniyede kaç kez tekrarlandığı ölçülerek frekans bulunur. Radyo dalgaları, dalga boyuna bağlı olarak farklı vericiler tarafından oluşturulur. Radyo dalgalarına fazla maruz kalınırsa kanser ve lösemi gibi hastalıklara yakalanma riski vardır. Fakat en yüksek frekanslı radyo dalgaları mikrodalga fırınlarda yer alır. Bir kaç santim dalga boyuna sahip mikrodalgalar magnetron denilen bir cihazla üretilir.

CEVAP VER