Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı ?

0
2731

ısı tasarufu sağlar mı

Kış ayları geldi doğalgaz faturaları şimdiden herkesi yıldırmaya başlamış durumda ve çoğu insanın yaptığı hatalardan biride gece yatarken kombiyi kapatmasıdır. Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz.! neden sağlamaz bunun cevabını verelim .

Kombiyi kapattığınız zaman siz gece yataktayken evin içi duvarları eşyaları koltuklar masalar bunların hepsi soğumaya başlar sabahleyin kalktığınızda işe gitmek için kombiyi çalıştırırsınız bu işlemi de en kısa zamanda daireyi ısıtma ihtiyacı duyduğunuzdan dolayı bu nedenle de kombiyi yüksek derecede çalıştırmanız gerekir. Normal şartlarda evin içerisinin ısınması 1 saat bulmaktadır.

Kombili evlerde doğalgaz tasarrufu için nelere dikkat etmeli?

Siz bu yüksek ısıda çalıştırdığınız için 15 dk – 20 dk gibi kısa zaman içerisinde çalıştırmanız gerektirdiği için yüksek derecede daha fazla yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz. Kombiyi gece yatarken kapatmak yerine en düşük ısıyı ayarlamanızda fayda var. Isıyı düşürdüğünüz zaman ne olur iç ortam soğumamış olur . Sabahleyin kalktığınız da iç ortamı yani daireyi tekrardan ısıtma ihtiyacı duymazsınız böylelikle sabah kalktığınızda sıcak bir ortamla karşılaştığınız için kombinizin yakıt sarfiyatınıda engellemiş olursunuz.

Kombinin gece kısık ayarda çalışması , çalışırken sarf ettiği yakıt sizin sabah kalktığınızda 10 – 15 dakikada sarfettiğiniz yakıt ile kıyasladığınız da arada %50 bir fark vardır . Sabah çalıştırılan yüksek derecede ki kombi gece düşük ısıda çalıştırdığınız yakıta göre iki kat daha fazladır. Gece kullanımı dışında gündüz saatlerinde de eğer evde bulunmuyorsak dışarı çıkıyorsak kombinizi tam kapatmak yerine kısmayı tercih ediniz.

CEVAP VER