,

Guatr, insanların boyun bölgesinde ve genel olarak boynun ön bölgesinde bulunmakta olan bir bezdir. Nefes borusunun hemen önünde bulunmakta olan bu iç salgı bezi yaşamak için kimyasal ve fiziksel olayları düzenlemek ile görevli olan bir bezdir. İlgili salgı bezleri görevlerini yerine getirebilmek adına sürekli iyot depolar ve görevlerini devam ettirmek ister. Guatr, troid bezinin iltihaplanması sonucunda ya da aşırı büyümesi sonucunda işlevlerini tam olarak yapamayarak ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlıktır.

Guatr hastalığının başlıca sebepleri arasında beslenme şekli yer almaktadır. Kişi beslenirken bol bol A vitamini almalıdır. A vitamini almayan kişilerin bu hastalığa yakalanması oldukça fazladır. Eğer kişinin beslenmesinde sorun yok ise genetik yatkınlıktan da şüphelenebilmektedir.

Guatr belirtileri arasında birçok madde bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve oldukça dikkat çekenleri arasında ise kişinin iştahının oldukça fazla olması ve iştaha karşın olarak kilo kaybı yaşanması olabilmektedir. Kişinin sık sık idrara veya tuvalete çıkması, ellerinde titreme olması, sık sık adet görememe, terleme sorunları, sinirlilik gibi belirtiler sayılabilmektedir. Guatr hastalığının bir diğer adı da zehirli guatr olabilmektedir.

arasında bulunmakta olan birkaç yöntem bulunmaktadır. Hastaya uygulanacak yöntemler doktorların istekleri ve planlamış oldukları tedaviler ile değişebilmektedir. Hastanın ne zaman doktora geldiği, hastalığın neyden kaynaklandığı, ne zamandır sorunlarının olduğu, ne derece rahatsız olduğu gibi birçok seçenek kişiyi değişik olarak tedavilere yönlendirmektedir. Uzman hekim tarafından muayene edilen kişiye ilgili detaylar iletilmektedir. Eğer kişiye ilaç tedavisi uygun görülür ise ilaç tedavisi için kişiye bilgiler verilmektedir. İlaç tedavisinde iyot tedavisine benzer bir yöntem uygulanmaktadır. Eğer kişinin sorunları ilaç tedavisi ile geçmeyecek ise cerrahi müdahale yöntemlerine de uzman hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde başvurulabilmektedir. Erken teşhisin oldukça fazla önemli olduğu hastalıklardan biriside guatr hastalığı olabilmektedir.

CEVAP VER