İngiltere tarihinde ölülerle fotoğraf geleneği

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Victoria dönemi çocukları
İngiltere’de Kraliçe Victoria döneminde çok sayıda çocuk sahibi olunması sık görülen bir durumdu. Aynı zamanda daha beş yaşlarını göremeden ölmeleri de sık görülen bir durumdu. Bu fotoğrafta görülen en küçük çocuk aslında ölü ve bir destekle ayakta tutuluyor.

Ölüş sevdiklerinizle fotoğraf çektirmek bugün bakıldığında duyarsız ve acımasız bir şey gibi düşünülebilir. Ancak Kraliçe Victoria devri (1837-1901)İngilteresi’nde bu uygulama ölüm acısıyla başa çıkabilmenin bir yöntemiydi.

Fotoğraflar rahatsız edici ve garip bir şekilde etkileyici. Ölülerle birlikte poz veren aileler, uyuyor gibi gözüken çocuklar ve zarif bir şekilde arkalarına yaslanan genç kadınlar.

Victoria dönemi ölümlerle doluydu. Difteri, tifo, kolera salgınları ülkede çok sayıda ölüme yol açtı. 1861’den sonra da Kraliçe bir tür ölüm modası yarattı.

Aslında “memento mori-öleceğini unutma” eşyaları Victoria devrinden önce de farklı şekillerde bulunuyordu.

Victoria devri ailesi ve yaşlı bir adam.
Fotoğraflar çekilirken yapılan uzun süreli pozlamada, hareket etmeyen ölüler, yanlarındaki canlılardan biraz daha net görülüyordu.
Victorian woman and baby
Fotoğraf stüdyoları, ölülerle çekilen fotoğrafları, yas tutan yakınlara verilmesi için kartpostal haline de getiriyordu.
Victoria devri kadınlarıANN LONGMORE-ETHERİDGE COLLECTİON
Bazı fotoğraflarda ölüyü biraz daha canlı göstermek için baskıda fotoğraflara çeşitli işlemler yapılıyordu. Soldaki ölü biraz daha canlı görünürken, sağdakinde ölüm çok daha açık bir şekilde seçililiyor.

Ölülerin kesilen saçları kolyelere ya da yüzüklere konuluyor, balmumundan ölüm maskeleri yapılıyor ve tablolarla heykellerde ölümün sembolleri yer alıyordu.

Ancak 1800’lü yılların ortalarında fotoğraf daha popüler ve ucuz hale geldi. Bu şekilde memento mori fotoğrafları ortaya çıktı.

Aslında fotoğraf yine de pahalı bir lükstü ancak yine de portreden daha ucuzdu.

Victoria devri ikizleri
Bu fotoğrafta, biri ölü biri de hayatta kalan ikizler görülüyor. Ölü bebeğin etrafına çiçekler konulmuş.
Ölülerle fotoğraflarANN LONGMORE-ETHERİDGE COLLECTİON
İki kız kardeş ölmüş anneleriyle poz verirken, ortadaki fotoğrafta ölmüş bebeğinin yasını tutan bir baba var. Sağdaki kadının yanakalrında makyaj görülürken, ölmüş bebeği daha soluk gözüküyor.
Victorians with dead people
Aralarında evin kedisinin de bulunduğu tüm bir aile, yerde uyuyormuş pozu veren ölü çocuğun etrafında.

Victoria döneminde kızamık, difteri, kızıl hastalığı ve kızamıkçık hastalıkları sık görülüyor ve çocuklarda ölümcül oluyordu.

Çoğunlukla çocuklarının fotoğraflarını çektirip, anılarını yaşatmak, ailelerin aklına ölümden sonra geliyordu.

Ancak tıp alanındaki ilerlemeler çocukların yaşama şansını arttırınca, ölüm fotoğraflarına talep azaldı.

Victoria devri çocukları
Fotoğraftaki çocuğun gözleri boyalı. Küçük kız ise sanki en sevdiği bebekleriyle oynarken uyuyakalmış gibi.
Victoria devri çocukları
Bir yakının ölümü çoğunlukla toplu aile fotoğrafı çekilmesini beraberinde getiriyordu. Çünkü ölen bir çocuğun fotoğrafına sahip olmak için son şanstı.
Avustralya'da Victoria dönemi insanları
Memento mori fotoğrafları sadece Avrupa’da popüler değildi. Bu fotoğraflar Avrupa’dan.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.