Karoten Nedir ?

Her gün düzenli olarak yediğimiz bitkiler insan sağlığı için gerekli olan önemli vitamin ve mineralleri içerirler. Bitkiler fotosentez yapmak için bazı bileşenlere ihtiyaç duyarlar. Bu bileşenlerden en önemlisi beta Karoten denilen A vitaminidir.

Aslında sadece ihtiyaç anında A vitaminine dönüşebilen Karoten, bazı bitkilere rengini vermesi ile bilinir. Yani bir bitkinin fotosentez yapabilmesi için Karotene ihtiyacı vardır ki aldığı güneş ışınlarını klorofillere ileterek o bitkiye rengini verebilsin. Bunun en güzel örneğini havuç olarak verebiliriz. Karoten açısından zengin besinler vücuda alındıktan sonra enzimler sayesinde ayrıştırılarak A vitaminine dönüşürler. A vitamini ise bir insanın hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gerekli vitaminlerden birisidir. A vitamini eksikliğinde bir sürü hastalık baş gösterebilir. Yalnız dikkat edilmelidir ki A vitaminin fazlası da tehlikelidir.

Eğer yediğiniz sebzelerin hangisinde Karoten olduğunu merak ediyorsanız renklerine dikkat etmelisiniz. Turuncu, koyu yeşil ve sarı renkli olan sebzeler Karoten açısından çok zengindirler. En büyük faydası ise cilt üzerinedir. Uzmanlara göre güneşin zararlı ışınlarından ve erken yaşlanmaktan kurtulmanın yolu Karoten içeren sebzeler tüketmektir.

Diğer faydaları ise diş sağlığını korumak, derinin kuruyup pullanmasını önlemek, gözün sağlıkla parlamasını sağlamak, göz yaşı salgısını artırmak ve fiziksel gelişime katkı sağlamaktır. Bazı hayvansal gıdalarda da bulunabilen Karotenin en fazla bulunduğu gıdalar arasında bal kabağı, şalgam, yağsız et, domates, süt, tere yağı, karaciğer, yumurta, kayısı, ıspanak, havuç ve brokoli gelir.

CEVAP VER