Koenzim Q10 Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Koenzim Q10 Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

Koenzim q10 vücudun kendi kendine ürettiği bir mucizedir. Bir besin olması sebebiyle de birçok hastalığa karşı savaşır ve kalbi besler. Vücudumuzda azalması durumunda, serbest radikallerin artışı söz konusu olacaktır çünkü koenzim q10 besini serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir.

Salgıladığı elektronlar sayesinde zararlı radikalleri etkisiz hale getirir. Bilinen tek faydası bu değildir ve gün geçtikçe koenzim q10 hakkında yeni faydalar keşfedilmektedir. Vücudun ürettiği bu besin migren, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kolesterol ve arteroskleroz gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Yaşlandıkça bile vücut için yeterli miktarda koenzim q10 üretilebilmektedir fakat bazı insanlarda üretim seviyesi çok düşüktür. Böyle bir söz konusu olan insanlarda kas erimesi ve kalp damar hastalıklarına rastlanma olasılığı yüksektir.

Kalp hücrelerinde fazlaca bulunan koenzim q10’un asıl görevi hücrelerin çalışması için gereken enerjiyi sağlayıp kas ve iskelet sistemin güçlendirmektir. Eğer vücutta eksikliği gözlemlenirse hastalıklara yakalanma riski yükseleceği gibi, bazı rahatsızlıkların iyileşme sürecinde de gerileme başlayacaktır.

Kolesterol ilaçları kullananların ilacın içeriğinde statin olmamasına özen göstermesi gerekir çünkü koenzim q10 seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kalp büyümesi ve ritim bozuklukları, koenzim q10 eksikliğinde görülen başlıca hastalıklar arasındadır. Ayrıca koenzim q10 besininin konuşma bozuklukları ve dengesizlik gibi sorunlara iyi geldiği de gözlemlenmiştir.

Koenzim q10’un en fazla bulunduğu besinler arasında yağlı tohumlar ve mantar, ıspanak, brokoli, karnabahar, kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti, kümes hayvanları, yer fıstığı, susam tohumu, soya yağı ve balık gelmektedir.


Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.