Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?

1
153

Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?

Hep merak etmişizdir o eşsiz fotoğrafların sırrı ne , Dağlar , denizler , ovalar , göller ve eşsiz sülüetler nasıl bir ortamda çekiliyor. Hangi teknikler kullanılıyor acaba her şey fotoğraf makinesinin kalitesinden mi ? şimdi bu sorularınıza cevap olarak güzel bir makaleyi sizler için paylaşıyoruz.

Ürgüp Peri Bacaları veya Bolu Yedigöller gibi gerçekten göz kamaştıran o açık hava mekanlarından birinde çekim yapma fırsatınız olduysa sizde bilirsiniz, bu gerçekten son derece naçizane bir fotoğrafçılık deneyimidir. Bunun nedeni, o inanılmaz manzaraya, bütün o ihtişamı ile baktığınızda o kadar huşu verici ve teşvik edicidir ki bir şempanzenin bile bunun harika bir fotoğrafını çekebileceğini düşünmenize yol açar.

Yani, o kadar muhteşemdir ki, onu nasıl berbat edebilirsiniz? Sonra üçayağınızı kurar ve vizörden bakarsınız ve kaçınılmaz olan gerçekleşir—sessizce hıçkırmaya başlarsınız. Hıçkırırsınız, çünkü yepyeni bir arazi cipinden daha pahalıya gelen bütün o ekipmanınızı, birkaç gövde ve objektifi yanınızda getirmişsinizdir, herhangi bir fotoğraf mağazasında bulabileceğinizden daha fazla sayıda filtre yanınızdadır, fotoğraf çantanız da yaklaşık 25 kilo çeker. Bütün sene para biriktirmiş, iki haftalık izninizi almış, gidiş-dönüş uçak biletlerinizi edinmiş, hatta sizi, ailenizi ve bütün ekipmanınızı kanyonun o kavurucu sıcağına götürecek büyükçe bir de arazi aracı kiralamışsınızdır. Şimdi vizörünüzden baktığınızda gördüğünüz şey ise, park girişinde tanesi 50 kuruşa satılan o berbat kart postallardakinin yarısı kadar bile iyi durmamaktadır.

Çekmek için geldiğiniz fotoğrafı çekemeyeceğinizi fark ettiğinizde artık gözlerinizden yaşlar akmaya başlar. Peki bütün bunlar kimin suçudur? Ansel Adams—suçlu odur işte. Kendisi Grand Canyon, Yosemite ve bir düzine daha mekanı bizim için çoktan çekip tüketmiştir. Ancak her ne kadar birer Ansel Adams olmasak da, kesinlikle o hediyelik eşya dükkanındakinden daha iyi fotoğraflar çekebiliriz, değil mi? En azından bu bölümü okumakla başlayın. Başlamak bitirmektir, haksız mıyım?

1 YORUM

CEVAP VER