Nikon – Canon Beyaz Ayarı Nasıl Yapılır ?

5
158

Beyaz Ayar Sorunlarından Kurtaracak Profesyonel İpuçları

Beyaz ayarı problemleri genellikle kapalı mekanlarda floüresan, ark ya da bildiğimiz sıradan “ampüller”ile aydınlanan birortamda çekim yaptığınızda gerçekleşir. Doğal olarak bu durumu daha sonra fotoğraflarınızı bilgisayarda açana ve bütün karelerin sarımsı, yeşilimsi ya da mavimsi bir tona sahip olduğunu görene dek fark etmezsiniz.

Normalde makinenizin beyaz ayarı Auto olur ki bu ayar açık havada gayet iyi çalışır, oysa kapalı mekanlarda genellikle hiçbir işe yaramaz. Profesyoneller çekim yaparken bu beyaz ayarı problemlerinden kaçınmak için üç yöntem kullanır: (1) Makinenin menüsüne girip çekim yaptıkları ışıklandırmayla örtüşen bir beyaz ayarı seçerler (bu aslında düşündüğünüzden daha kolay bir iştir—makinenizin beyaz ayarı ayrımına girin ve [normal iç mekan aydınlatması için] Incandescent ya da [tipik ofis aydınlatması için] Fluorescent seçeneğini işaretleyin).

Açık hava çekimleri için de önceden ayarlanmış hazır beyaz ayarları seçebilirsiniz, üstelik bunu yaparsanız daha gerçekçi renkler elde edersiniz. (2) Özel bir beyaz ayarı yaparlar. Neyse ki objektifinizin 20-25cm önüne bir nötr gri kart (bunları hemen tüm fotoğraf mağazalarında bulabilirsiniz) tutarak karta çerçeveyi dolduracak kadar zoom girdiğinizde, işin büyük kısmını makineniz sizin yerinize yapar.

Sonra makinenizin özel beyaz ayarı menüsüne geçerek özel bir beyaz ayarı oluşturması için gördüğü şeyi ölçmesini bildirin (bu da ilk başta düşündüğünüzden daha kolaydır—kullanım kılavuzuna göz atmanız yeterlidir). Son olarak da, (3) RAW formatında çekim yaparlar ve bu sayede beyaz ayarı hakkında endişelenmelerine gerek kalmaz, çünkü beyaz ayarını daha sonra Adobe Photoshop’un Camera Raw iletişim kutusunda veya (Photoshop’un RAW işleyicisini kullanmıyorlarsa) RAW işleme yazılımlarında seçebilirler.

5 YORUMLAR

 1. Öncelikle güzel yazınız için teşekkürler…

  Raw ve Jpeg kullanımını konu ile ilişkilendirmişsiniz, fakat bir nokta tam olarak oturmadı. Beyaz dengesi ayarımız, her iki kayıt formatımıza da yansır mı?

  Jpeg için ham halin (Raw) makine üzerindeki ayarlar çerçevesinde işlenmiş hali diyoruz. Bu ayalara beyaz dengesi de dahil midir? Yani beyaz dengesi sadece Jpeg çekimlerimiz üzerine mi yansır?

  • Ham çektiğinizde kullandığınız yazılıma göre fotoğrafı çekerken makinede ayarladığınız beyaz dengesi etkili olur ya da olmaz. Yazılımlar ham dosyaları okurken kullandığımız beyaz ayarını da okuyup onu uygulayarak bize gösteriyorlar. İstersek zaten kendimiz bunu daha sonra yazılımla değiştirebiliyoruz ;)

   Canon makinelerinde Photoshop, Lightroom, Bibble Pro, Digital Photo Professional, Raw Therapee sorunsuz bir şekilde beyaz dengesini okuyabiliyor. Henüz okuyamayan yazılım görmedim desem daha doğru olur :)

   Özet: Uygun yazılım kullanıldığında ham çekerken de beyaz ayarı fotoğrafa uygulanır.

CEVAP VER