Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
488

 

              Müslümanlar için, önemli, kutsal bir ay olan Ramazan geldi. Oruçlar tutulmaya, ibadetler yapılmaya başlandı. Müslümanların, 11 ayın sultanı olarak tabir ederek, ne kadar özel bir ay olduğunu dile getirdikleri Ramazan ayı, beraberinde, güzelliği, iyiliği, bereketi ve insanlığı da getirmeli.

 

Ramazan ayında oruç tutmak, İslam’ın şartlarından biridir. Yani Müslümanların, Allah’ karşı getirmek zorunda oldukları bir görev, bir ibadettir. Durum bu kadar manevi olunca da, kurulan Ramazan sofralarının da, yapılan tüm ibadetlerinde yeri ayrıdır, özeldir.

 

Ramazan ayında sabah ezanıyla beraber başladığımız orucumuz, akşam ezan saatiyle biterken. Yapmamız gereken tek şey aç ve susuz kalmak mıdır? Oruç tutarken. Orucumuzu bozabilecek her türlü yiyecek içecekten sakınmalı, nefsimizi kontrol etmeliyiz. Ancak bunun yanında yapmamız gereken daha birçok davranış söz konusudur. Oruç tutarken. Tuttuğumuz orucun amacına ulaşması için en başta kul hakkı yememeye çok ama çok özen göstermeliyiz. Kul hakkı yemek dinimizce zaten çok dikkat edilmesi gereken bir durum iken, oruç tutarken asla yapılmaması gereken bir davranıştır. Oruç tutarken, kimsenin kalbini kırmamalı, kimseyi incitmemeliyiz. Oruç tutanlar, bazen oruçlu oldukları için sinirli olmayı haklı bir sebep olarak görürler. Oysa oruç tutarken, Allah’a karşı olan bir görevi yerine getirirken, kimseyi üzmemeye çok özen gösterilmelidir.

 

Oruçlu insan, yardıma muhtaç, aç insanların durumunu daha iyi anlayabilir. Gün boyu çektiği açlığı, o insanların sürekli yaşadığını düşünebilir. Oruçlu insan, yardıma muhtaç insanlara, daha sıcak ve samimi davranmalı, kimseyi küçümsememelidir.

CEVAP VER