Panorama Fotoğraf Nasıl Çekilir ?

0
91

Panorama Fotoğraf Nasıl Çekilir, Panorama Fotoğraf çekerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Beş-altı (ya da daha fazla sayıda) yatay çekilmiş fotoğrafı uzun ve tek bir görüntü halinde yan yana birleştirdiğinizde ortaya çıkan şey son derece büyüleyici olur. Bu, gerçekten orada olma deneyimini baştan oluşturmaya (fotoğrafları kullanarak da olsa) en çok yaklaştığınız noktadır.

Bununla birlikte, bu panaromik görüntülerin oluşturulması çocuk oyuncağı olabileceği gibi gerçek bir kabusa da dönüşebilir, üstelik bu durum büyük oranda panaromayı en başta nasıl çektiğinize bağlıdır. Doğru yaparsanız Photoshop her şeyi sizden hemen hiç yardım istemeden birleştirir.

Yanlış yaparsanız panoramanızı toparlamak için saatlerce ter dökersiniz, üstelik Photoshop da yol boyunca her adımda önünüzü keser. Her ne kadar bu işin açıklanması bir sayfaya sığmıyor olsa da panorama çekmek gerçekten kolay bir iştir—sadece bağımsız fotoğrafları Photoshop ile bağlantı yerleri belli olmayan bir tek görüntü halinde birleştirmenizi kolaylaştıracak olan kurallara uymanız yeterlidir. İşte başlıyoruz:

(1) Panorama çekimini üçayak kurarak yapın. Yoksa yanarsınız.

(2) Yataydansa (manzara yönelimi) dikey (portre yönelimi) çekin. Aynı alanı kapsamak için daha fazla kare çekmeniz gerekir, ancak kenarlarda daha az bozulma olur ve bu ek çabanız sayesinde panaromik görüntünüz daha iyi durur.

(3) Makinenizin beyaz ayarını Cloudy (Bulutlu) yapın. Ayarı Auto olarak bırakırsanız, çekim sırasında değişebilir (değişecektir) ki bu da çok ama çok, çok kötü bir şeydir.

(4) Dahası var—karşı sayfada…

CEVAP VER