POKEMON GO NEDİR?

Cep telefonları icat edildiği günden beri kullanıcılarını kendine bağlamayı başardı. Özellikle akıllı telefonların üretilmesinden sonra, cebinde bir nevi bilgisayar taşıma fırsatı yakalayan milyonlarca insan bazen mesajlaşma uygulamaları ile bazen de birbirinden ilgi çekici ve kaliteli oyunlar ile telefonlara bağlanmış durumda. Üreticiler de bunu iyi bildiklerinden neredeyse her geçen gün ilgi çekici yeni bir uygulama ya da oyunla karşımıza çıkıyor. Günümüzün en popüler akıllı telefon uygulamalarının başında ise Pokemon GO geliyor.

Peki, POKEMON GO NEDİR? Pokemon GO son günlerde adını sıkça duyduğumuz, haber bültenlerine bile konu olan bir sanal gerçeklik oyunu. Oyunu henüz birçok ülkede resmi tanıtımının yapılmamasına rağmen milyonları sevgilisi haline getiren ise çevrimiçi olarak birçok kişi ile mücadele etme şansı tanıması ve bilinen oyunların aksine gerçek dünyada oynanıyor olması. Bu oyunda belirli bir harita yok. Oyunun haritası yaşadığınız bölgenin cadde, sokak ve diğer alanları ve sizin yürüyebilme gücünüz ile sınırlı. Oyunu temel amacı, telefonda uygulama açık bir pozisyonda sokakta istediğiniz gibi dolaşarak karşınıza çıkacak pokemonları avlamak. Dolaşırken gördüğünüz bir pokemon ile önce dövüşüp onu zayıflatmanız gerekiyor. Sonrasında da Poke topunuz sayesinde onu topun içine hapsediyorsunuz. Bu şekilde Pokemon ordunuzu genişletiyor ve oyunun belirlediği ve dolaşırken karşınıza çıkan dövüş alanlarında, sizin gibi oyunu oynayan diğer kullanıcıların pokemonları ile mücadele edip daha güçlü hale gelebiliyorsunuz. Oyun Türkiye’de de birçok ülkede olduğu gibi henüz resmi olarak piyasaya çıkmadı. Ancak isteyen herkes internet üzerinden yabancı hesaplar aracılığı ile oyunu telefonuna yükleyerek bu pokemon çılgınlığına katılabiliyor. Pokemon GO’nun yapımcıları oyunun ilgi çekeceğini mutlaka biliyordu ancak bu kadar bağımlılık yaratacağı kimsenin aklına gelmezdi.

Pokemon GO ile insanlar eğlenceli vakit geçirebiliyor ancak uzmanlara göre oyunun eğlencesi ile beraber getirdiği bazı sıkıntılar da var. Sokaklarda yürüyerek pokemon arayan oyuncuların, oyuna dalıp telefon ekranına bakarken çevresine dikkat etmemesi ve oluşabilecek tatsız kazalara sebebiyet vermesi sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple uzmanlar uyarı yaparak dikkatli olunması gerektiğini özellikle karşıdan karşıya geçerken oyunu unutup sağa sola bakmayı tavsiye ediyor.

CEVAP VER