RFid Radyo Frekansları ile Tanımlama Nedir ?

0
99

ile Tanımlama Nedir ?

Kablosuz olarak canlı veya cansız varlıkların üzerinde yer alan etiketleri radyo dalgaları aracılığıyla okuma teknolojisine RFID teknolojisi denir. Bu yöntem nesneleri otomatik olarak tanımaya yarar. Çok basit bir teknoloji değildir bilgisayar ağlarından, etiketlerden, okuyuculardan, özel yazılımlardan ve veri tabanından oluşur. RFID etiketleri ve EPC ( Elektronik Ürün Kodu) gibi nesneleri alarak, depolayarak veya başka bir birime aktararak programlanırlar. RFID sayesinde ürünlerin üzerine basılan etiketler otomatik olarak okunur daha sonrada kaydedilir yada değiştirilir.

İlk örneği 1960 yılında üretildi ve Elektronik Makale Teknolojisi ile oluşturulan bu örnek ticarette hırsızlıklara karşı kullanıldı. 1970’li yıllarda tekrar incelenen bu örnek hayvanları etiketlerken de kullanıldı. Günlük hayatta kullanımı ise 1980’li yıllara denk gelen RFID ile tanımlama teknolojisi, Türkiye’de hızlı ve otomatik geçiş sistemlerinde kullanılmakta. RFID teknolojisini barkod sisteminden ayıran nokta şudur; barkod sisteminde ürünün mutlaka okuyucu tarafından görülmesi gerekmektedir faka RFID teknolojisinde böyle bir şart yoktur hatta metrelerce uzakta bile olsa etiket okunabilir. Hatta barkod sistemi kısıtlı bilgileri içerirken, RFID sisteminde yüzlerce ürün aynı anda okunabilir. Tahsilat ve faturalama sistemlerinde, lojistik alanda, bagaj otomasyonunda, havaalanı güvenliğinde, geçiş kontrol sistemlerinde, hastahanelerde hastaların kimliklerinin tanımlanmasında, üretim takibinde, yeni doğan bebeklerin bileklerine takılan tanımlayıcı bilekliklerde, varlık takibinde ve otopark otomasyonunda yaygın olarak RFID teknolojisi kullanılmaktadır.

Aktif ve pasif olmak üzere iki gruba ayrılan RFID etiketlerinde pasif olanların maliyeti çok daha az olduğu için kullanım alanı daha geniştir. Aktif etiketleri besleyen bir destek ünitesi vardır fakat pasif etiketler için bu gerekmemektedir. Hatta pasif etiketler kendi enerjilerini menziline girdikleri okuyuculardan alırlar. Türkiye’de önceden aktif etiket kullanılan otoyol ve köprü geçişleri artık pasif etiket kullanmakta.

CEVAP VER