Tarih Dersinde Öğrenemeyeceğiniz 5 İlginç Olaylar

0
248

1978

interesting-historical-events-jonestown-massacre-body-on-ground
Modern tarihin en rahatsız edici olaylarından biri olan belki de Jonestown Katliamı, en çok kaydedilen kitlesel intiharın bulunduğu yerdi ve “kool-aid’ların içilmesi” ifadesinin kökeni oldu. 18 Kasım 1978’de, Jonestown yerleşim yerinden 900’den fazla insan, Guyana, siyanür zehirlenmesinden isteyerek öldü.

Yerleşim, 1950 yılında kendi kilisesini – Halkın Tapınağını – kuran bir komünist Jim Jones tarafından kuruldu. Jonestown, vatandaşları için bir ütopya gibi tasarlandı ancak durum sıkça görüldüğü gibi pastoral hedeflerin çok altında kaldı.

Jonestown hastalığa, zor işgücüne, aşırı kalabalık konut ve gıda sıkıntılarına kapılmak oldu. 1978’de, Kongre Üyesi Leo Ryan, soruşturma kapsamında Jonestown’u ziyaret etti ancak partisinin birkaç üyesi Jonestown’un dışındaki bir patikada öldü.

Suikasttan sonra Jones paranoyaksı büyümüş ve cemaati ABD hükümetinden artık güvenli oldukları konusunda bilgilendirmek için topladı. Jones cemaatine, debriyajlarından kurtulmanın tek yolunun intihar amaçlı bir “devrimci eylem” yapmak olduğunu söyledi. 900’den fazla kişi katıldı. Jonestown sakinleri, şırınga yoluyla çocuklara uygulayarak, siyanür ve Valium ile üzüm aromalı Tadvi Yardımcı madde verdiler. Raporlara göre 918 kişi öldü, ancak birkaç kişi hayatta kaldı.

, 1908

interesting-historical-events-tunguska-explosion-impact-siberia
30 Haziran 1908’de, 2.000 atom bombasına eşit bir patlamanın, 5.0 büyüklüğünde bir deprem etkisine sahip olduğu tahmin edildi ve güneş Sungurlu’daki Tunguska vahşi bölgelerini sallayacak kadar sıcak ve parlaktı. Milyonlarca ağaç düştü ve patlamadan kaynaklanan toz gece gökyüzünü aydınlattı, hepsi de Londra kadar uzakta görülebildi.

Bu tarihe kadar kimse olaya neden olan şeyden emin değil. Şahitler, bazı bilim adamları bir meteorun hemen üstünde patladığına inandıklarına rağmen, gökyüzünden inen bir ateş topunun yıkıma neden olduğunu iddia ediyor.

Bazı vahşi teoriler, bir UFO’nun Dünya’ya düştüğünü, bunun Nikola Tesla’nın hatası olduğunu ve hatta bir kara delikin Dünya’ya dokunduğunu ileri sürüyor.

 

, 27 B.C. – 180 C.E.

interesting-historical-events-pax-romana-roads
Pax Romana (kelimenin tam anlamıyla: Roma barışı olarak tercüme edildi), tahmin ettiğiniz gibi, Roma İmparatorluğu’ndaki 200 yıllık göreli barış dönemiydi.

Octavianus Roma İmparatorluğunun lideri haline geldiğinde başladı ve Julius Caesar’ın ölümünden sonra iç savaş ve kan dökülmüş bir imparatorluğa bir süre barış, refah ve yenilik başlattı.
Savaşta Octavianus Lepidus’u ve Marc Antony’nin deniz kuvvetlerini yenerek Augustus unvanını kazandı. Onun egemenliği sadece 41 yıl sürse de Octavianus, yüzyıllardır Pax Romana’nın barış ve istikrarı için zemin hazırladı.

Pax Romana imparatorluğun geniş alanlarını (günümüz İngiltere’sinden Morrocco’ya ve Irak’a bağlayan) kum, çimento ve taştan yapılan yollar ve birliklerin nakliyesine izin verilen yollar da dahil olmak üzere pek çok başarıya imza attı. Bir posta sistemi rafine edildi ve imparatorluğa daha iyi bir iletişim sistemi kazandırdı. Şehirlere ve çiftliklere su taşımak için su kanalları ve sıhhi tesisatlar kuruldu.

Panteon inşa edildi ve başkalarının yanı sıra Horace, Livy ve Virgil’in en iyi edebi zihinlerinden bazıları belliydi. Barış dönemi yalnızca Roma günlük hayatını iyileştirmekle kalmadı, aynı zamanda modern toplumda hala etkili olan etkileri oldu.

Roanoke’daki ‘’, 1587

interesting-historical-events-lost-colony-map

1587’de John White, bugünkü Kuzey Carolina’da bulunan Roanoke Adası’nda 117 kişiyi kalıcı bir İngiliz yerleşimi oluşturmaya yöneltti. Koloni iki yıl varoldu, ancak yerli halkla olan gerginlikler – özellikle Croatoan Adası’nda yaşayan Powhatanlar – burada acımasız ve düşmanca bir hayat sürdüler ve tüketim malzemeleri gittikçe azaldı.
John White koloni için düşmanlıkları ve malzemeleri artırabilecek takviye almak için İngiltere’ye geri dönmek zorunda kaldı.

Gecikmeler (yani İspanya ile olan savaş) Beyaz’ı Roanoke’tan üç yıl uzak tuttu ve sonunda dönüp gittiğinde – karısı ve kızı da dahil olmak üzere – tüm koloni tamamen kayboldu.

Sazlı çatı evler söküldü, orijinal nüfustan tek bir yaşayan canlı görülebildi ve hayatın tek işaretleri kısmen inşa edilmiş bir kaleydi ve sırasıyla bir posta ve ağaç üzerine oyulmuş “CROATOAN” ve “CRO” kelimeleri vardı . Anlaşmaya ne olduğu konusunda kesin kanıtlar kaçınılmaz olmaya devam ediyor ve üyelerinin hiçbiri şimdiye kadar tekrar görülmedi.

The Mary Celeste Disappearance, 1872

interesting-historical-events-mary-celeste-disappearance
7 Kasım 1872’de Kaptan Briggs, New York’tan Mary Celeste’yi cenova, İtalya’ya gönderdi. Gemide, İtalyan şaraplarını güçlendirmek için gereken 1,701 varil ticari alkol vermeye hazır Briggs’in eşi ve 2 yaşındaki kızının yanında yedi kişilik bir ekip vardı. Maalesef Mary Celeste hiçbir zaman İtalya’ya yerleşemedi.
Bunun yerine, gemi daha sonra Cebelitarık Boğazı’nın ortasında, mücadele işareti, cankurtaran eksikliği, Yüzbaşı’nın günlüğü ve alkolü bozulmamış, ancak gemide tek bir yaşayan insanın bulunmadığı keşfedildi.
Olanların kuramları, yabancı kaçırılmadan isyana, terk etmeyi zorlayan kargo dumanlarına uzanır, ancak Mary Celeste’nin mürettebatına gerçekte ne olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur…

 

CEVAP VER