Tef Def Nedir ?

0
855

Tef ?

Türk musikisinde çok sık kullanılan tef özellikle tasavvuf müziğinin vazgeçilmezleri arasındadır. Diğer bir ismi def olan tefin vurmalı çalgılar kategorisinde olduğunu hemen hemen herkes bilir. Vurmalı çalgılar kategorisinde yer alan tefin kenarlarında ziller olan biçimde üretilenleri de vardır.

Çok daha canlı ve eğlenceli müzikler üretmek için bu tarz bir tef kullanılabilir. İlk olarak Araplar tarafından kullanıldığı tahmin edilen tefin Avrupa ülkelerindeki ismi basque yada tambour olarak bilinmektedir. Tefin parmak uçları ile çalınması çok farklı notalar alınması demektir. Tef veya def yapılırken 20 – 40 santim arası değişen büyüklükte kasnaklar kullanılır. Eğer bu ölçüler büyürse tefin ismi de daire olarak değişir. Kasnağın etrafına gerilen deriden çıkan ses gerçekten çok güzeldir. Fakat en kaliteli sesi oğlak derisi ile alabilmek mümkündür.

Çok farklı şekillerde süslenen ve bu şekilde fiyatı da artan tef zilli ve zilsiz seçenekleri ile bilinir. Son zamanlarda kına gecelerinde kızlar ellerinde teflerle oyun oynayarak eski bir geleneği de yaşatmaya devam ediyorlar. Kına gecelerinde genellikle zilli tefler kullanılıyor. Kızlar hem elleri havada tefe vurup hemde zilleri sallayarak kendi ritimlerini gayet güzel tutabiliyorlar.

Aslında def kullanımı ilahi ezgileri ile birlikte çok daha güzel olmakta. Hem bu şekilde def tek başına bile kullanılarak çok güzel sesler çıkarılabiliyor. Bizim kültürümüze mehter takımı ile girmiş olan tef artık modern müzik dallarında bile kullanılıyor.

CEVAP VER