Tozlu Ortamda Objektif Değiştirmeyin

0
190

Açık havada çekim yapıyorsanız profesyonellerin bu önerisine uyun ve ortam tozluysa objektif değiştirmeyin. Toz, dijital fotoğraf makinenizin içine girmesini isteyebileceğiniz en son şeydir, üstelik bazen etrafınızda toz taneciklerinin uçtuğunu göremeseniz bile makinenizin sensörleri onu görür, böylece daha sonra (fotoğrafları bilgisayarınızda açtığınızda) siz de görmüş olursunuz.

Objektifinizi mutlaka değiştirmeniz gerekiyorsa arabanıza ya da kapalı bir mekana girmeye ve objektifi orada değiştirmeye çalışın. Unutmayın, makinenizi gerçekten işe yaramaz hale getirmek için çok fazla toza gerek yoktur—çöldeki ya da kumlu ortamlardaki çekimleri dikkatli planlayarak çekime sadece tek objektifle gitmek ya da arabanızı yakında tutarak gerektiğinde içine girip, kapıyı kapatıp makinenize zarar verme korkusu yaşamadan objektifinizi değiştirmek gibi küçük zahmetlere katlanmanıza değecektir.

Sert ya da yağmurlu hava koşullarında çekim yaparken fotoğraf makinenizi koruyacak ekipman satın alabilirsiniz. Ancak kendinizi koruma olmaksızın böylesi bir durumda bulursanız, arkadaşım Bili Fortney’in yaptığını yapabilir ve kaldığınız oteldeki plastik duş perdelerinden birini yanınıza alarak onu makinenizi ve objektifinizi örtmekte kullanabilirsiniz. Cebinize kolayca sığar ve beklenenin çok

CEVAP VER