Ağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir ?

Balık avcılığı bazıları için büyük bir tutkudur. Bazıları içinse temiz hava almanın ve doğa ile baş başa kalmanın etkili bir yoludur. Balık avlamayı meslek haline getirenler için tasarlanmış av aletleri vardır.

Bunların arasında çok eski zamanlardan beri kullanılan trol ağları da vardır. Çeşitli balıklar avlamak için çok çeşitli şekillerde trol ağları bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan tipleri ise kapılı ve kapısız trol ağlarıdır.

Kapılı trol ağları tek gemi ile çekilebilen trol ağlarıdır ve kapılar sayesinde ağın yatay açılımı gerçekleşir. Kapısız olanlar ise çift gemi ile çekilirler ve çift taraflı teknelerle çekilip kapanırlar. Bazı balıkçılar denizin en derinliklerinde yaşayan deniz kabuklularını avlamak için dip trolü kullanırlar.

Dip trolleri isimlerini denizin dibinde yaşayan balıkları avlamasından dolayı almışlardır. Bu tip bir trol ağının kullanımı çok kolay olduğundan fazlaca tercih edilir. Klasik dip trolleri ise günümüzde hala en sık kullanılan trol ağı çeşitleri arasındandır. Bir başka trol ağı ise çok küçük tipte oldukları için teknelerde pratik bir şekilde kullanılabilen karides trol ağıdır. Bizim ülkemizde trol ağları çok gelişmiş bir teknolojiye sahip değildir. Bu yüzden balıkçılar iki tekne ile çekilen trol ağı kullanmaya devam ediyorlar.
Trol ağlarının içerisinde en büyük olanlar orta su trolleridir. 50 metreye kadar yükseklikte üretilebilen bu troller 60 metre civarında açılan ağız genişliğine sahip. Trol ağları doğru şekilde kullanılmadıkları takdirde balık türlerinin soyunu tehlikeye atar ve ekolojik dengeyi tehdit ederler.

CEVAP VER