WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

0
208

 

  Wordpress Dünya genelinde pek çok sitenin alt yapısını oluşturmaktadır. Sürekli wordpress bloglara yüzlerce spam yorumlar atılmaktadır. Bu da artık sinir bozucu hale gelmiştir.

 

Spamlardan kurtulmak için birkaç yöntemden bahsedeceğim. WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz? Sorusuna yanıt olarak öncelikle wordpress’de yorum gönderilmesini sağlayan “comments.php” dosyası bulunmaktadır. Bu dosyanın içerisinde “Web Site” kısmındaki içeriğe eğer hali hazırda kullandıkları bir web sitesi var ise web sitelerini eklemeye yarıyor. E bu da spam link gönderen kişiler tarafından istismar ediliyor. Bu yoruma atılan spamlardan kurtulmak oldukça basit aslında. Yapmanız gereken admin panelindeki görünüm sekmesinin içindeki düzenleyiciden yorumlar (comments.php) yi bulun.

 

< input type=”text” name=”url” id=”url” value=”<?php echo esc_attr($comment_author_url); ?>” size=”22” tabindex=”3” />

<label for=”url”>

<?php_e(‘website’,’bd’) ?>

</label>

 

Kısmını silin. E tabi her şablonda aynı olmayabilir ancak izlenilen yolun mantığını anladıysanız sorun yok demektir.

 

Spamlardan kurtulmanın ikinci yolu da Google den geçiyor. Google Captha bu konuda bize oldukça yardımcı oluyor. Google Captha eklentiler kısmından siteye entegre edilebilir. Bunun için Google Captha eklentisini bilgisayarınıza indirdikten sonra wordpress admin panelinde eklentiler kısmına gelerek yeni ekleyi seçin. Google Captha eklentisini seçerek şimdi kur dediğinizde eklentiniz kurulmuş olur. Eklenti kurulduktan sonra eklentiyi etkinleştirmeyi unutmayın. Etkinleştirilmeden sonra Google Captha ayarlarına girerek uygulama anahtarlarını da yazdığınız zaman işleminiz tamamlanmış demektir.  WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz? Sorusuna da kolay bir çözüm getirdiğimize göre. Artık spamlarla başımız dertte değil demektir.

CEVAP VER