Young Thomas Kimdir ? Hayatı ve Eseleri

0
189

? Hayatı ve Eseleri

YOUNG, Thomas (1773-1829) : İngiliz bilim adamı. On çocuklu bir ailenin en küçüğü. İki yaşmda okuma ve yazmayı, on dört yaşma gelinceye dek Yunanca, Latince, Fransızca, İtalyanca, İbranice, Farsça ve Arapça dillerini öğrenir. 1792’de tıp öğrenimine Londra’da başlar, sonra bu öğrenimini Edinburgh ve Göttingen üniversitelerinde sürdürür.

Mezun olduktan sonra hekimliğe başlamadan birkaç yıl daha Cambridge Üniversitesi‘nde geçirir. Araştırma ilgileri ilkin fizyoloji alanındaydı. 1793’te yakın ve uzak nesneleri daha iyi görmek için kristal mercek yüzeylerine verilmesi gerekli eğimler üzerinde çalışır. 1801’de astigmatizm denen görme bozukluğunu açıklar. Aynı yıl, en büyük bilimsel buluşunu oluşturan, ışık dalgalarının girişimi üzerindeki çalışmasını yayımlar.

Bu buluş, daha sonra gelen kimi bilim adamlarını, özellikle Fransız Fresnel ve Arago ile Alman Franhofer’i geniş ölçüde etkilemiştir. Modern enerji kavramımızı bile Young’a borçlu olduğumuz söylenebilir. Young çok yönlü bir kişiydi: Hekim, fizikçi, matematikçi olduğu kadar, müzisyen, artist ve tanınmış bir at uzmanıydı. Eski Mısır uygarlığı üzerindeki bilgisi bile başlı başına anılmaya değer bir yönüydü. Bilimden denizciliğe, hatta sigorta işlerine dek pek çok şey onun ilgi alanına giriyordu.

CEVAP VER