Abdest Nasıl Alınır ?

Abdestin alınışı: önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır sonra “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya diye niyet edilir ” euzu besmele çekilir eller bileklere kadar 3 kere yıkanır parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir parmaklarda yüzük varsa oynatılıp alt tarafının da yıkanması sağlanır.

sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında ağız iyice çalkalanır. Sağ avuç ile buruna 3 kere ayrı ayrı su çekilir ve ihtiyaç duyulduğunda burun sol el ile temizlenir. Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır sağ kol dirseklerle beraber 3 kere yıkanır.

Yıkarken kolun her tarafı kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur sol kolda dirseklerle beraber üç kere yıkanır yıkarken kolun her tarafı kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur elin içi ve parmaklar ıslatıldıktan sonra başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

Sağ elin serçe parmağı ile sol kulağın içi baş parmağı ile de kulağım dışı sol elin serçe parmağıyla sol kulağın içi baş parmağı ile de kulağının arkası meshedilir elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üç el parmağın dışı ile de boyun meshedilir say ayak 3 kere ayak bilekleri ve topuklarla sağ el kullanarak yıkanır.

yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir sol ayakta bilekleri ve topuklarla beraber sol el kullanılarak yıkanır yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir böylece abdest tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.