Altın Çilek İle Zayıflama Nedir

Zayıflamaya yardımcı besin kaynaklarından biri de altın çilek dediğimiz meyvedir. Bu meyvenin görünümü ve rengi kayısıya benzer. Hem sağlığa faydalı hem de zayıflamaya yardımcı bir besin kaynağıdır. Genel olarak Kolombiya ve Peru’da üretilse de Asya, Avrupa ve ülkemizin belli bölgelerinde de yetiştirilmektedir.

3952_altin_cilek-300x300

En çok yaygın olduğu yer Güney Amerika’dır. Ülkemizde bilinen adı daha çok yer kirazı ya da yer çileğidir. Bu meyve sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Kalorisi oldukça düşük bir besin olduğundan rahatlıkla tüketilebilir. Mayhoş bir tadı vardır ve sadece zayıflamak için değil normal zamanda da yenebilecek bir lezzete sahiptir. İçeriğinde kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller barındıran bu meyve aynı zamanda, A, C, B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Yaklaşık %16 civarında bir protein değeri vardır.

Altın çilek içeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde zayıflamada oldukça yardımcıdır, çünkü sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar ve çok fazla kalori harcamanızı sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Diyabet hastasıysanız bu meyveyi tüketerek kan şekeri seviyenizin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Yine altın çilekte antioksidan özelliği bulunduğundan detoks etkisi yaratarak kanı temizler ve damar hastalıkları oluşma riskinin azalmasına yardımcı olur. Altın çilek idrar söktürücü bir özelliği olduğundan zayıflamak için kullanılabilecek yöntemler arasında öncelikle tercih edilebilir. Bir uzman kontrolü dahilinde bu meyveyi tüketerek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Altın çileğiin zayıflamaya verdiği faydaları aşağıda sizler için sıraladık.

Altın Çileğin Faydaları

*Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi hızlandırır.

*Lösemi tedavisinde kanser hücrelerine karşı direnç gösterir.

*Kan inceltici özelliği vardır.

*Altın çileği kullanmaya başladıktan sonra tokluk hissi yaşatmaya başlar, kilo vermek isteyenler için birebir ilaçtır.

*Tümör oluşumunun önüne geçerek tümörlü hücreyi yavaşlatır ya da öldürür.

*Ateş anında ateşinizin düşmesine yardımcı olur.

*Grip, soğuk algınlığı durumunda oluşan balgam sökmeye yarayacaktır.

Altın Çileğin Yan Etkileri

Altın çileğin çok yan etkisinin bulunmamasının yanında bazı durumlarda kullanılmaması tavsiye edilir. Şeker hastalarının haftalık 5-6 taneden fazla kullanması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuk emziren kadınların tüketilmesi de uzmanlarımız tarafından çok önerilmemektedir.

 

Not: Altın çileği kullanmadan önce kesinlikle uzman doktorunuza danışmayı unutmayınız! 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.