Alzheimer Hastalığı Hakkında Neler Bilinirsiniz?

Alzheimer hastalığının bilinen bir tedavisi yok. Ancak doktorunuz, semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olmak ve hastalığın ilerlemesini mümkün olduğunca geciktirmek için ilaçlar ve davranış değişiklikleri önerebilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneklerini öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Her hasta farklıdır.

Erken ve orta basamaklı Alzheimer hastalarında doktorunuz donepezil (Aricept) veya rivastigmin (Exelon) gibi ilaçlar reçete edebilir. Bunlar, beyninizde asetilkolinin yüksek seviyelerde tutulmasına yardımcı olabilir. Bu bir nörotransmitter türüdür. Belleğinize yardımcı olabilir.

Orta ila şiddetli Alzheimer tedavisi için doktorunuz donepezil (Aricept) veya memantin (Namenda) reçete edebilir. Bunlar, glutamat düzeylerinizi orta seviyeye çıkarmaya yardımcı olabilir. Belirtilerinizin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilirler.

Doktorunuz depresyon, huzursuzluk, saldırganlık, ajitasyon veya sanrı tedavisinde antidepresan, anti-anksiyete ilaçları veya antipsikotikler önerebilir.

Bazı insanlar ayrıca E vitamininin yardımcı olabileceğine inanıyorlar. E vitamini veya başka takviyeleri almadan önce daima doktorunuza sorun. Hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçların bazılarına müdahale edebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri durumunuzu yönetmenize de yardımcı olabilir. Örneğin, doktorunuz size ve sevdiklerinize size yardımcı olacak stratejiler geliştirmemize yardımcı olabilir:

*görevlere odaklanmak
*kafa karışıklığını sınırla
*karşılaşmaktan kaçınmak
*her gün yeterince dinlen
*sakin ol
Tedavi planına karar vermeden önce doktorunuzla konuşun. Onlara mevcut seçenekler hakkında soru sorun. Farklı tedavi seçeneklerinin potansiyel faydalarını ve risklerini tartmanıza yardımcı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.