Anakart Nedir

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Anakart Nedir? Bilgisayarın çalışmasını sağlayan tüm donanımları üzerinde barındıran parçaya anakart adı verilir. Bazı donanım parçalarının çalışmasını sağlayan bağlantı portları da anakart üzerinde bulunur.

Bilgisayarın en temel parçası olan anakart; mainboard, motherboard, system board isimleri ile de ifade edilir.

Bilgisayarın donanım parçaları arızalandığında değiştirilebilir ya da tamir edilebilir. Ancak anakart yandığında hiçbir şekilde tamir edilemez.

Anakart nasıl çalışır?

Anakart üzerinde kısaca; RAM slotları, harddisk bağlantı soketleri, veri yolları, dahili olarak eklenebilen parçalar, donanım kartları ve BIOS yer alır. Ayrıca işlemci yuvası da anakart üzerinde bulunur.

Normalde anakart üzerindeki parçalar, şehir elektriği değeri olan 220 V gerilim ile çalışmazlar. Bu gerilim değeri fazla olduğu için, bilgisayar içerisinde bulunan güç kaynağı, gerilim değerini parçaların çalışabileceği düzeye çeker. Power Suply adı verilen bu güç kaynağı aynı zamanda bilgisayarın elektrik şoklarından dolayı yanmasının da önüne geçer.

Anakartın görevi nedir?

Anakart görevlerini anlatabilmek için üzerinde bulunan parçaların da görevlerini anlatmak en doğrusu olacaktır.

Giriş ve Çıkış Portları

Anakart dışında bulunan dış birimler ile anakart arasında bağlantı sağlayan yuvalardır. Bu birimler; Mouse, kulaklık, harici diskler, monitör, hoparlör ve modem gibi birimlerdir.  Ayrıca USB aygıtlarının bağlantısı içinde ayrı yuvalar vardır.

Eski anakart modellerinde PS/2 adı verilen portlar bulunuyordu. Bu portlar yeşil ve mor renklerde bulunuyordu. Klavye ve Mouse gibi birimler bu portlara bağlanıyordu. 6 pinli olan bu portlar, küçük metal iğnelerden oluşuyordu. Günümüzde artık USB portları ile klavye ve Mouse gibi birimler, doğrudan bilgisayara bağlanabiliyor.

9 pine sahip olan ve Serial Port olarak bilinen yuvalar ise bilgisayar kontrollü otomasyon sistemlerine uygun olarak tasarımlanmışlardır. Aynı şekilde günümüzde USB portları bu amaç için kullanılabiliyor. Ayrıca dönüştürücüler de USB portlarına uygun olarak bu pinler ile dış birimlerin bağlantılarını sağlayabiliyor.

25 dişi pin olarak bilinen portlar ise yazıcılar ile anakart bağlantısını sağlamak içindir. Paralel port yapısında bulunan bu bağlantı yuvaları, LPT Port olarak da bilinirler. Yazıcı, çizici ve bazı dış birimlerin bağlantısında kullanılırlar. Bilgisayar kasasının arkasında yeşil ya da mor renkte bulunurlar. Günümüzde dönüştürücüler sayesinde USB bağlantı birimlerine uygun olarak da çalışabilirler.

Bilgisayarın internet ya da yerel ağ bağlantısının sağlanması için anakart üzerinde Ethernet portları bulunur. Modem ya da çoklu ağ sağlayıcı cihazları bu porta takabilirsiniz. Hub adı verilen bu ağ elemanları ile özellikle iş yerlerinde çoklu internet kullanıcılara internet hizmeti sağlanabilir. Cat5 ve Cat6 adı verilen internet bağlantı kabloları ile modem arasındaki bağlantının sağlandığı portlardır. Tüm bu işlemleri yerine getiren ve anakart üzerinde bulunan Ethernet kartı arızalandığında ya da yandığında değiştirilebilir ya da tamir edilebilir.

Bir diğer anakart üzerinde bulunan bağlantı yuvası ise ses kartının takılı olduğu yuvadır. CD, MP3 çalar gibi cihazların bağlantısı için tasarlanmıştır. Ses kartı yuvasının çıkışında 3 farklı renkte olan bağlantı ucu bulunmaktadır. Yeşil renkteki bağlantı yuvası tüm bilgisayarlarda hoparlör dış birimi takılabilir. Pembe renginde olan bağlantı yuvası ise mikrofon takılması içindir. Bazı bilgisayarlarda bu renkler değişebilir. Günümüzde birçok bilgisayar ve laptop cihazlarında USB girişi ya da USB dönüştürücüler, bu işi yerine getirmektedir.

BIOS bir bilgisayar için önemli bir parçadır. Donanımların çalışmasını sağlar ve donanımları herhangi bir arızaya karşı kontrol eder. Anakart üzerinde bulunan BIOS üzerinde ise küçük bir pil bulunur. Bu pil duvar saatlerinin çalışmasında kullanılan yassı ve dairesel bir pile benzer. CMOS adı verilen ve BIOS ayarlarını belleğinde tutan birimin çalışması, bu pil sayesindedir. Eğer pil çıkarılırsa bütün ayarlar ve bilgiler sıfırlanır.

İşlemci bir bilgisayarın beynidir. İşlemci soketleri her bilgisayara uyumlu değildir. Ayrıca bu parçanın soğutulması için ayrıca üzerinde bir fan bulunur.

RAM yuvaları, bilgisayarın belleğinin bulunduğu yerlerdir. Aynı şekilde RAM yuvalarında çok sayıda pin bulunur. Bu pin sayıları bilgisayarın modeline göre değişiklik gösterebilir. Eğer anakart üzerinde RAM yuvasından oynamışsa, bilgisayarınız açılmaz.

Anakart çeşitleri nelerdir?

Anakart türleri, anakart boyutları ve soket yapılarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca port sayıları, panel bağlantı uçları gibi yapılar da anakart çeşitlerini belirlemek için bulunan kriterlerdir.

XT Anakart

İlk olarak üretilen kişisel bilgisayarlarda kullanılıyordu. İşlemciler üzerinde sabit olarak bulunan bu anakart türü 8086 ve 8088 işlemci modelleri için üretilmişlerdi. Bu tür anakart boyutları; 215 mm x 330 mm ebatlarındadır. Günümüzde kullanılmamasının nedeni, işlemci arızalandığı zaman tüm anakart değişmesine neden olduğundan dolayıdır.

AT Anakart

1982 yılından sonra kullanılmaya başlanan anakart modelleridir. PS/2 bağlantı yapısı bulunan bu anakartlar; 350 mm x 305 mm ebatlarındadır. İşlemciye bağlı olmayan bir yapıda olduklarından dolayı, işlemci arızalarında işlemci kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

ATX Anakart

AT anakartların eksikliği göz önüne alınarak ve gelişen teknolojinin ihtiyaçlarının karşılanması için üretilen anakartlardır. Üzerinde birçok giriş ve çıkış portu bulunur. Bazı donanım kartları bu anakart üzerinde tümleşik olarak kullanılmaya başlandı.

Workstation (WTX) Anakart

ATX anakartları içerisindeki en büyük forma sahip olan anakart modelidir. Üzerinde birden fazla işlemci ve RAM takılacak slot bulunmaktadır. Birçok dış birim bağlantı yuvası da bu kart üzerinde bulunur. Günümüzde kullanılan gelişmiş bilgisayarların anakartı bu yapıdadır. Ayrıca içeriğinde gelişmiş bir soğutma sistemi de bulunmaktadır.

BTX Anakart

WTX anakart özelliği olan birçok bağlantı yuvası bulunması ve soğutma sistemlerinin gelişmiş olmasından sonra, BTX anakart modelleri üretildi. Bu anakart üzerindeki soğutma sistemi ve diğer yuva yerleşimleri büyük ölçüde değişiklik gösterdi. İşlemci ve diğer parçaların daha iyi soğutabilmesi için yapısal değişiklikler yapıldı. BTX Anakart; 325 mm x 267 mm ebatlarındadır.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.