Anemi Hastalığı ve Belirtileri

Anemi Hastalığı ve Belirtileri

                Pek çok insanın yaşadığı; fakat farkına varamadığı gizli hastalıklardan bir tanesi olan anemi, halk arasında kansızlık olarak da bilinmektedir. Kan içindeki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden dolayı görülen bu rahatsızlık, farkında olunmadığı ve tedbir alınmadığı takdirde çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebepten hastalığı erken teşhis etmek ve doktor yardımı almak tedavinin etkisini göstermesi için önemli seçeneklerdir.

anemi-hastaligi

Anemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en kritik noktası belirtileri olmaması diyebiliriz. Zira belirgin bir belirtiye sahip olmayan anemi hastalığını teşhis için şüphelenen kişilerin doktora gitmeleri tavsiye edilir. Fakat yine de bazı küçük belirtiler de mevcuttur. Bu belirtiler şunlardır:

  • Ağzın kenarlarında çatlaklar bulunması
  • Tırnakların şeklinin kaşık haline gelmesi
  • Tırnakların üzerinde çatlaklar bulunması
  • Baş dönmesi durumu
  • Kulakların çınlaması durumu
  • Dil üzerinde kabarcıkların, kızarıklıkların ve çatlakların olması
  • Aldığınız besinleri yutarken zorlanma ve yutarken ağrı duymak 

Anemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Anemi; kan değerinin düşmesi ve demir eksikliği durumuna gelmektedir. Bu demir eksikliğini gidermek adına bazı demir ilaçları doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Bunun dışında diyet programları ve kan – demir ihtiyacını gidermek adına bazı besinleri almak tedavi yöntemleri arasındadır. Kendi başınıza tedavi yöntemi uygulamanız kesinlikle tavsiye edilmez, zira teşhisi ve belirtileri gizli ve zor bir hastalık olması ters durum oluşmaması açısından doktor tavsiyesi eşliğinde tedavi uygulanması daha faydalı olacaktır. Sağlığına önem veren her bilinçli insanın yapacağı gibi uzman tavsiyesi almak ve buna uygun ilaçları kullanmak yararınıza olacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki diğer hastalıklar ile etkileşime girecek tedavi yöntemleri uygulamamanız gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri ile demir eksikliğini kapatıcı ilaçları aynı anda kullanmamanız gerekir.

Anemi Hastalığı Doğal Tedavi Yöntemleri

Anemi hastalığı için uygulanan bazı doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Değerlerinizi yükseltmenize yardımcı olacak bitkisel ürün kullanımı bunları oluşturur. Bitkisel çaylardan kan değerlerini yükseltecek meyvelerin sularına kadar geniş bir yelpaze içerisinde tedavi uygulanabilir.

Anemi Hastalığı Teşhis Yöntemleri

Belirli şüphelere sahip herkesin doktoruna başvurması ile çözülebilecek durumdur. Doktorunuzun size uygulayacağı kan testleri neticesinde seviyesi ve hastalık belli olacak ve kısa süre içerisinde tedavi uygulanacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.