Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir

Ani bebek ölümü sendromu, sağlıklı ve dıştan bakıldığında hiçbir sorunu olmayan bebeklerin hiç beklenmeyen bir zaman diliminde hayatını kaybetmesi ile tanımlanmakta olan olaydır. Ani bebek ölümü sendromu genel olarak yaşları iki hafta ile 1 yıl arasında değişmekte olan bebeklerde en sık gözükür ve birçok bebekte görülmesi muhtemel olan bir olaydır. Dünya üzerindeki ölen her 12 çocuktan 4’ü bu sendrom nedeniyle ölmektedir. Bu rahatsızlık gelişmemiş ülkelerde görüldüğü gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan ABD’de de görülmektedir. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 10 bin tane bebek bu sendrom nedeniyle gözlerini yummaktadır. İstatistiklere baktığımızda ise bu sendromdan ölen bebeklerin büyük çoğunluğunun kış aylarında ölmekte ve erkek çocuk olmaktadır. Kız çocukları erkek çocuklara göre bu sendromdan daha az etkilenmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu
Ani bebek ölümü sendromu

Bu sendrom nedeniyle hayatını kaybeden bebekler genelde uyku sırasında ölmektedirler. Bu sendroma bağlı olarak gelişen ölümlere henüz net bir yanıt bilim tarafından gelmemiş olsa da birçok teori verilmiş ve bulunmuştur. Teoriler genelde sendromun farklı hastalıklara bağlı olarak gerçekleşmesini bize söylese de henüz bilim tarafından yüzde yüz onaylanan bir bulgu yoktur.

Hastalıkların en çok görüldüğü ırklar arasında Amerika, Afrika ırkları yer almaktadır. Rahatsızlık en çok kış aylarında görülse de gece yarısı ile sabah altı arasında görülmesi muhtemeldir. Bebekler ölüme uykuda iken yakalanmaktadırlar. Eğer anne hamileliği sırasında sigara veya diğer kötü maddelerden kullanmış ise bu risk artmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre genç yaşta anne olanların bebeklerinde de bu riskler açıkça görülmektedir.

Ani Bebek ölümü sendromu, aniden gelişmekte ve sonrasında direk ölüme götürmesi nedeniyle tedaviye zaman olmaması ile birlikte tedavisi mümkün değildir. Bu riski en aza indirmek ve hatta ortadan kaldırmak adına birkaç öneri ve tavsiye de bulunmaktadır.

  • Gebelik sırasında sigara kullanımı azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak,
  • Doktorun vermiş olduğu ilaçlar harici ilaç tüketimini bitirmek,
  • Çocuğu sıkı giydirmek ve sürekli denetimini sağlamak,
  • Çocuğu dumanlı ve sigara içilen ortamda tutmamak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.