asik veysel

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan ünlü halk ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelmiştir. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı nedeni ile görme yeteneğini kaybetmiştir. İçine kapanan Veysel’ e babası oyalanması için bir bağlama alır. Kısa sürede bağlama çalmayı öğrenir ve farklı ozanların eserleri çalmaya başlar. 40 yaşlarına doğru artık kendi eserlerini çalmaya başlar.

Aşık Veysel Aşıklar Bayramında söylemeye başlamıştır. Atatürk için çaldığı eserinden sonra da ünü hızla yayılmıştır. Kendi köyünden çıkarak tüm Türkiye’ yi bağlamasını çalarak gezer ve türkülerini her kesime duyurur. Aynı zamanda Köy enstitülerinde saz hocalığı yapmaya başlamıştır.

Dünyaya gelen iki çocuğunu kaybetmiş, eşi tarafından terk edilmiş ancak hiçbir zaman umudunu kaybetmemiş hayatının zorluklarına rağmen çok değerli eserlere imza atmıştır.

Hayatı zorluklarla ve hüsranla geçen Aşık Veysel, eserlerinde yalın Türkçe kullanmıştır. Eserlerinde iyimserlikle umutsuzluk, yaşama sevinci ile hüzün iç içedir. Toplumsal olaylar hakkında, din ve siyaset hakkında, doğa ve insan temalı eserleri de bulunmaktadır.

Aşık Veysel’ e 1965 yılında özel bir kanunla maaş bağlanmıştır. 70’li yıllarda birçok müzisyenin idolü olmuştur. Bu sanatçılar Aşık Veysel eserlerini derleyerek icra etmiş ve yaygınlaşmasını sağlamışlardır.

1973 yılında akciğer kanseri rahatsızlığından vefat etmiştir. Günümüzde hala eserleri büyük bir ilgi ile dinlenmekte ve her yıl Şarkışla’da Aşık Veysel şenliği yapılmaktadır.

Gözleri görmese de o her zaman içindeki karanlığa rağmen aydınlık düşünceleri ile hatırlanacak, Anadolu kültürünün önemli temsilcilerinden halk ozanımızdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.