Bağırsak Tembelliği

Bağırsak Tembelliği

                Bağırsak tembelliği, halk arasında kabızlık diye bilinen rahatsızlığın tıbbi adıdır. Bağırsak tembelliği genellikle beslenme alışkanlıklarının bozulmasından ve hareketsiz kalmaktan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bir hafta içinde 3 defadan az büyük tuvalete çıkmak bağırsak tembelliğinin en büyük belirtisidir. Ayrıca dışkıların parça parça çıkması ve kuru olması da rahatsızlığın diğer özellikleridir. Besinler mideden kalın bağırsağa ulaştıktan sonra dışkı halini alır. Dışkıların bağırsağın ucuna doğru ilerlememesi kabızlığı oluşturur. Dışkılama ihtiyacı oluşmadığından içeride biriken dışkı katılaşır ve dışarı çıkmakta zorluk çıkartır. Kabızlık sorununu aşamayan kişiler tuvalet esnasında kendilerini zorlarsa, uzun süre tuvalette kalırsa ve besinlerine dikkat etmezlerse bu bağırsak tembelliği problemi hemoroit problemine de yol açabilir.

dds

Bağırsak Tembelliği Nasıl Önlenir?

Genellikle besin alımındaki dengesizlik ve bilinçsizlik neticesinde ortaya çıkan bağırsak tembelliği rahatsızlığı önlem alınmadığı takdirde daha büyük sorunlar çıkarabilen bir hastalıktır. Özellikle yüksek miktarda alkol tüketimi yapmamak, fazla kafeinli içecekler tüketmemek, fazlaca su içmek, lifli gıdalar almak, hareket etmek, uzun süre yatakta kalmamak alınabilecek önlemlerdendir. Ayrıca tiroid, depresyon ve bazı ilaçların yan etkileri bu rahatsızlığa yol açabilir. Parkinson, Alzheimer, felç ve omurilik zedelenmesi gibi rahatsızlıklar da bağırsak tembelliğini tetikleyici rol oynayabilmektedir. Sürekli sıvı kullanımı, besinlere dikkat etmek ve tuvalete gitmeyi geciktirmeyip düzenli hale getirmek bağırsak tembelliğini önlemek adına alınabilecek en iyi tedbirlerdir.

Bağırsak Tembelliği İçin Doğal Çözümler

Bağırsak tembelliği çoğu kişide var olan bir rahatsızlık olmakla birlikte sorunun çözümüne dair bilgi her insanda bulunmamaktadır. Aşırı ilerlemiş durumlarda doktordan yardım almanız tavsiye olunur lakin normal bir kabızlık durumunda bu durumu geçirmek için bazı doğal çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bir yemek kaşığı sinameki bitkisini kaynatıp havanda dövdükten sonra karışım haline getirin. Bu karışımı yemeklerden önce bir tatlı kaşığı yutun. Ayrıca bir kaşık zeytinyağı alınması da sindirimi düzenleyecek bir yöntemdir. Kayısı veya erik meyvesinin kaynatılarak suyunun içilmesi, çiğ semizotu ve keçiboynuzu pekmezini sulandırarak içmek rahatsızlığını geçirecek diğer çözüm yöntemleridir. Sürekli sıvı alımı durumunda da belirgin gelişmeler görmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.