Balgam Yutmak Orucu Bozar Mı? Diyanet

Balgam Yutmak Orucu Bozar Mı? Diyanet

 

Oruç tutan insanlar orucu nu tutarken en iyi şekilde tutmak isterler ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Akıllarına bazen sorular takılırsa da bunu elbette sorma ihtiyacı hissederler. Bu sorulara cevap verecek kişiler ise din bilgisi olan güvenilir insanlar olmalıdır. Bu yüzden genellikle hocalara sorular yöneltirler. Ama bu tür sorularla ilgilenen diyanet işleri başkanlığı tabi ki en güvenilir kaynaktır. Çünkü içinde onlarca din bilgisi güvenilir insan yer almaktadır ve söyledikleri fetvalar oldukça önemlidir.

 

Diyanete yöneltilen oruçla ilgili olan bir soruda şöyledir: balgam yutmak orucu bozar mı? Diyanet bu konudaki cevabı ise insanın kendi balgamını yutması orucu bozmayacak şeklindeydi. Çünkü dışardan bir madde içeri girmemiştir. Diyanetin en güvenilebilir kaynak olması tabi ki önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden din ile ilgili olan sözleri dinlenmelidir.

 

İnsanın orucunu bozan durumlar: dışardan bedeni kuvvetlendirmeye yönelik olan su, yiyecek, serum, ilaç ve benzeri maddelerdir. Oysa insanın elinde olmadan insanın kendi balgamını yutması tabi ki de orucu bozmayacaktır. Çünkü dışardan bir malzeme vücuda teshir etmemiştir. Ama öpüşme ve benzeri durumlarda başka bir insana ait olan sıvılar orucu bozacak şeylerdir ve buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Siz de orucunuzu en iyi şekilde tutmak istiyor ama aklınızda sorular olduğu için şüpheye düşüyorsanız bu sorulara yanıtları diyanetin resmi sitesine bakarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.