Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir ?

Balık avı meraklıların iyi bildiği bir teknik olan Agaşon tekniği balıkların meraklarından ilham alınarak ortaya çıkarılmıştır. Çok meraklı canlılar olan balıklar için hazırlanan bu teknik, diğer tekniklerin de desteği ile etkili bir avlanma sistemine dönüşmüştür.

İsmi çok bilinmese de bu teknik çok sık kullanılır. Agaşon tekniğinin özelliği balığın ilgisini çekecek ve merakını uyandıracak bir ses ile balığı hedef haline getirebilmektir. En etkili unsurlarından birisi de kalp atış ritmine benzeyen ve gırtlaktan çıkan bir ses çıkartmaktır. Bir diğer yöntem ise zıpkının tuttuğu elin iki parmağı arasına bir taş alınarak kabzaya ritmik biçimde vurmaktır. Her iki yöntemde çok sık kullanılır.

Agaşon tekniğinin uygulanabilmesi için yer seçimi, ses, akıntı, yatış şekli ve benzeri faktörler oldukça önemlidir. Eğer bunlara dikkat edilirse Agaşon tekniği balık avlamak için süper bir tekniktir. Aynı zamanda avcının tamamen saklanabildiği, gölgede kaldığı yada zor göründüğü yosunluk alanları tercih etmek de çok işe yarayacaktır. Tekniğin emel kurallarından biriside kıyıyı karşıya alıp pusu kurmak olacaktır.

Kaçmaya çalıştığı zaman sığ ve derin yerleri takip edecek balığı yakalamak için etkili bir yöntem olacaktır. Bir başka yöntem ise balığa dipten yaklaşmak olabilir. Hem bu şekilde avcının kamufle olması daha kolaydır.

Dip kısımda yatış pozisyonu alan avcı birazda kum ile tamamen kamufle olacaktır. Hedefi daha iyi seçebilmek için zıpkın tutuşu çok önemlidir. Bununla birlikte dirsek kırık tutularak bilek hamlesine hakim olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.