Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Bluetooth, cihazların birbirine bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. Genel olarak günümüzde laptopların büyük bir kısmında Blueetooth donanımları kurulu olarak gelmektedir. Ancak bilgisayar eski ise ya da güncellenmemişse, Bluetooth olmama riski olabilmektedir.

Windows’ta Bluetooth Olup Olmadığını Anlamak

Windows sistemlerinde bluetooth olup olmadığını anlamak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Öte yandan birçok laptop bluetoot özelliğine sahip olarak kurulmaktadır. Ancak masaüstü bilgisayarlar genellikle bluetooth sistemine sahip olmamaktadır. Bilgisayarınızda bluetooth olup olmadığını anlamak için:

  • İlk önce aygıt yöneticisini açmanız gerekmektedir. Aygıt yöneticisine girmek için Windows 8, WİN ve X tuşlarına basmanız gerekmektedir. Windows 7/Vista ve Başlat menüsüne tıkladıktan sonra arama kutusuna Aygıt Yöneticisi yazdıktan sonra sistemi açabilirsiniz. Windows XP için Başlat menüsüne ve daha sonra bilgisayarım seçeneğine tıkladıktan sonra donanım üzerinden aygıt yöneticisini bulabilirsiniz.
  • Eğer görev çubuğu üzerinde Bluetooth simgesi bulunuyorsa donanım kurulu ve etkin anlamına gelmektedir.
  • Aygıt yöneticisi penceresinde; fabrika ayarlı olarak disk sürücüleri, görüntüleme bağdaştırıcıları, işlemciler vb. Gibi bilgisayardaki bağlı tüm aygıtlar görünmektedir. Bu aşamada bluetooth radyoları kategorisi üst bölümde bulunmaktadır. Bu kategorinin olması, bluetooth’un kurulu olduğu anlamına gelmektedir.
  • Bluetooth radyolar kategorisi yoksa, Bluetooth adaptörü ‘’Ağ Bağdaştırıcıları’’ kategorisinin altında bulunmaktadır. Bu kategoride kablosuz ya da kablolu ağlara bağlanmak için ağ kartı bulunmaktadır. Bluetooth kelimesinin olduğu ögeleri bu alandan araştırabilirsiniz.
  • Blutooth cihazlarını kullanarak Windows üzerinden bluetooth olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Mac OS X Üzerinden Bluetooth Olup Olmadığını Anlama

Mac hakkında menüsünü açmanız gerekmektedir. Genel olarak Mac bilgisayarların çoğunda bluetooth kurulu şekilde gelmektedir. Bluetooth kurulu ve etkin ise, ekranın sağ üst bölümünde bulunan Bluetooth logosunu görmeniz gerekmektedir. Logoyu göremiyorsanız donanımın kurulu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bunun dışında izlemeniz gereken adımlar:

  • Daha fazla bilgi seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu alana tıkladığınızda MAC bilgisayarınızda kurulu olan bütün donanımların, ağ iletişim kurallarının ve yazılımların gözüktüğü bir alan açılacaktır. Bu alan üzerinden donanım kategorisinin açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Şayet bluetooth seçeneği bulunmuyorsa ya da tıklandığında herhangi bir şey çıkmıyorsa, bluetooth kurulu değil anlamına gelmektedir.
  • Bluetooth özelliğini Sistem Tercihleri menüsü üzerinden kontrol edebilirsiniz. Apple menüsüne tıkladıktan sonra Sistem Tercihleri kısmını seçmeniz gerekmektedir. Ardından Donanım ya da İnternet ve Kablosuz Ağ bölümlerinden birine Bluetooth’a bakabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda Bluetooth olup olmadığını kontrol etmek için bluetooth cihazlarını kullanabilirsinz.

 

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.