biseksuel

Biseksüel Ne demek, Anlamı nedir?

Biseksüel, özellikle son birkaç yılda çok daha fazla kullanmaya başladığımız, ancak tanımı binlerce yıl önceye giden bir kelime. Biseksüel kelimesi tarihi kaynaklarda incelendiğinde, bu durum ile alakalı ilk yazılı metnin 1961 yılına ait olduğu görülmüştür. Biseksüel, cinsel ilişki sırasında iki cinsiyetli olabilen kişilere verilen isimdir. Bilimsel araştırmalar durumun doğuştan geldiğini söylemekle beraber, biseksüel bir birey hem kadın hem de erkek olabilir. Tanıştığı ve arzu ettiği insanın cinsiyetine göre şekillenebilir. Kısaca, kadın ya da erkek fark etmeksizin, karşı cinse arzu duyabilen kişiler biseksüel olarak adlandırılmaktadır.

Biseksüellik Hakkında Önemli Bilgiler

Biseksüelizm ve eşcinsellik, magazinsel anlamda da hayatımızın oldukça içinde olduğu için, birkaç yıldır bu konuda çok ciddi araştırmalar sürmektedir. Eşcinselliğe göre çok daha yaygın olduğu bilinen biseksüellik, bugün pek çok bireyde görülür. Hatta durumun niteliği ve özellikle toplum baskısı sebebi ile birçok kişinin cinsel kimliğini sakladığı, gizli biseksüel olarak hayatına devam ettiği bilinmektedir. Araştırmalar, kadınların biseksüel olmaya daha yatkın olduklarını ortaya koyar. Bu konuda yapılan bir diğer araştırmada ise, erkeklerin ve kadınların ortalama olarak aynı oranda biseksüel olduklarını, ancak kadınların bu durumu erkeklere göre daha kolay kabul ettiği vurgulanmaktadır.

Kişi uzun bir süre kendisini bulmayı deneyebilir ve cinsel kimliği ile ilgili çatışmalar yaşayabilir. Bunun dışında değinilmesi gereken diğer bir unsur da biseksüel bir bireyin her iki cinse ilgi duyduğu, ancak kadın ya da erkeğe her zaman eşit oranlarda arzu duymadığıdır.

 

Biseksüelliğin Tedavisi Var Mıdır?

Biseksüel tedavisi, cinsel kimliğini biseksüel olarak açıklayan, ya da çeşitli durumlardan dolayı (ailevi baskı, toplum baskısı vs.) arafta kalan kişilerin genelde aileleri tarafından merak edilmektedir. Dünya çapında yapılan araştırmalar ve sonuçlarına değinecek olursak, biseksüellik WHO tarafından 40 yıl önce ‘hastalık’ olmaktan çıkarılmış ve biyolojik kökenli bir durum olarak değerlendirilmiştir. Elbette eşcinselliği tedavi edebileceğini söyleyen birçok kurum ve testler bulunsa da, tedavinin biseksüel bireyi depresyona sokacağı bilinmektedir. Terapi seansları ile kişi desteklenir ve kendisine uygun bir yol seçmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.