börü

Börü Ne Demek

Star TV’nin sevilen ve takip edilen dizilerinden birisi olan Börü’nün ekranlarda boy göstermeye başlaması ile pek çok kişi Börü kelimesinin ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Türk kültüründe oldukça önemli bir isim olan ve genelde savaş taktiğimiz ‘ricat’ın sembollerinden birisi olan Börü, basitçe ‘kurt’ anlamına geliyor. Eski Türkçe’den dilimize yerleşmiş olan bu kelime, mitlerde de sıklıkla görmüş olduğumuz bir sembol olarak nitelendirilebilir.

Türkler, savaşçı ve yiğit bir millet olarak ün salmışlardır. Bildiğiniz üzere her milletin, kendi tarihi içerisinde çeşitli mitleri ve destanları vardır. Bilinen 16 hanedanlığı ile birçok kavime korku salmış ve oldukça genişlemeci bir politika izlemiş olan Türkler, ‘Kurt’ ve ‘Börü’ kavramlarını sıklıkla kullanıyor.

Börü Nerede Geçiyor?

Türeyiş ve Ergenekon destanları, Türk kültüründe çok önemli destanlar olarak biliniyorlar. Her biri kendi içerisinde başarılı bir mit olan ve dilden dile dolaşarak sonunda yazıya dökülmüş ve bu günlere kadar gelebilmiş mitlerin içerisinde, her daim bir kurt oluyor. Börü, yiğit ve savaşçı anlamlarında kullanılmakla beraber, birçok kültürde de kurdun yeri ayrıdır. Ancak mitler ve yaşam tarzı gözetildiğinde, ‘Börü’ kelimesini Türk milletlerinin kullandığını görebilmek mümkündür.

Ergenekon ve Türeyiş Destanları’nda Börü at üzerinden hızlıca ok atar ve düşmana büyük bir korku verir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Börü ve ‘Asena’ kavramlarının sık sık karıştırılması olmaktadır. Asena efsanevi ve mitleştirilmiş dişi kurt olmakla beraber, Türk mitlerinde, Türk ırkının bir dişi kurt tarafından büyütüldüğüne ve emzirildiğini ifade etmektedir. Dişi kurt Asena ve Börü kelimeleri sıklıkla karıştırılıyor olsa da ‘Börü’ yiğit savaşçılara sıklıkla söylenmiştir.

Örneğin, önemli Türk beylerinden olan ve Çin sarayına baskın yapan Kürşat ve 40 yandaşının hikayelerinin anlatıldığı mit ve efsaneleri okursanız, burada ‘Börü’ kelimesinin sıklıkla yer aldığını görebilirsiniz. Bununla beraber ‘Börü’ 40 yiğit için kullanılan bir kelimedir. Zira bu yiğitler Türk gücünün simgesi olmuş ve Çin sarayında baskın vermişlerdir.

Televizyonda yayımlanacak olan dizide ise, özel harekat polislerinin kahramanlıkları ele alınacak. Siz de izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.