Cilt Gözeneklerini Yok Eden Cilt Bakımı

Cilt Gözeneklerini Yok Eden Cilt Bakımı

Yağlı ciltlerin en büyük sorunu geniş olan gözenekleridir. Bu gözenekler çok fazla kir ve yağı içerisine topladığı gibi birde akne ve siyah nokta oluşumuna çok meyillidir. Aşırı güneşe maruz kalan ciltlerde de ortaya çıkabilen bu durum oldukça can sıkıcıdır. Çünkü sivilce oluşumuna da zemin hazırlayan bu gözenekler küçük bakımlarla yok edilebilmektedir.

Ev Yapımı Gözenek Küçülten Cilt Maskeleri

  • Yumurtanın akını, yarım limonun sıkılmış halini ve çok az tuzu iyice çırpın. Köpürene kadar çırptığınız bu karışımı yüzünüze sürün. Cildinizin sıkılaştığını ve gerildiğini hissettiğiniz an yüzünüzü ılık su yardımıyla temizleyin ve uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Nemlendirme işlemi yüzün çok fazla kurumasını önlemek için gereklidir.
  • Bir çay bardağı kadar mümkünse ev yapımı yoğurttan ayran hazırlayın. Bu ayranın içine domates ezin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Yine nemlendirme işlemi uygulamanız gerekebilir.

Gözenek Küçülten Diğer Yöntemler

ciltte-iri-gozenekler

  • Yüzünüzü sık sık soğuk su ile yıkayın. Hatta bu durumu alışkanlık haline getirin ve her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkamaya özen gösterin. Gün içerisinde de yüzünüzü yıkama ihtiyacı hissederseniz yine soğuk suyu tercih edin.
  • Cilt tipinize uygun bir tonik alın ve sık sık yüzünüzü bu tonikle silin. Bu sayede gözeneklere kir dolmadan temizlemiş ve pürüzsüz bir cilt tonu yakalamış olursunuz. Tonikleri her gece yatmadan yapabilirsiniz. Yine bu toniklerden sonra da nemlendiricilerinizi unutmamanız sizin için gereklidir.
  • Cildinize uygun bir peeling alın ve en az haftada 2 kere peeling uygulaması ile cildinizi canlandırın. Cilt dokusunu düzelten peeling cilde tazelik katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.