Çocuklarda Ameliyat Korkusunu Nasıl Yeneriz

Çocuklarda Ameliyat Korkusunu Yenme

Biz yetişkinleri bile oldukça huzursuz eden ameliyat korkusu çocuklar için daha da zor bil hal almaktadır. Basit bir iğneden bile korkan çocuklara ameliyat denilince çok korkunç bir işlem olabileceği ihtimali akıllarına gelir. Onlara destek olmak da ameliyat korkusunu yenmeleri için yeterli olabilecektir.

Baba ve Anne de Ameliyata Hazırlanmalıdır!

Çocuklar için oldukça korkunç olan ameliyatlar aynı zamanda aile bireylerini de oldukça endişelendirebilmektedir. Kendi korku ve endişelerini yenmeye çalışan anne ve babalar bir yandan da çocuklarına bu korkularını hissettirmemeye çalışırlar. Anne ve babaların o anki yaşadığı stres ile sesleri ve hatta elleri titreyebilir. Bu da ebeveynleri zayıf gösterebilmektedir. İlk olarak anne ve baba söz konusu ameliyat için doktor ile görüşmeli ve bilgi sahibi olmalıdırlar. Ameliyat sürecini bilen anne ve baba bu durumu daha kolay atlatabilir ve hatta çocuklarına daha iyi destek olabilirler.

Çocuklara Ameliyat Olacağı Nasıl Söylenmeli?

Ameliyat olunacağının söylenmesi çocuğun yaşına göre farklılık gösterebilir. 3 yaşından daha küçük olan çocuklara ameliyat olacağı mümkün olduğunca geç söylenmelidir, hatta mümkünse söylenmemelidir. Bu durum çocukta gerginlik seviyesinin artmasına sebep olmayacaktır. 5 yaş altı çocuklarda ameliyatı ayrıntıları ile birlikte anlatılmasına gerek yoktur. Yaş olarak daha büyük çocuklara sahipseniz daha açık sözlü olabilirsiniz.

Sorulara Nasıl Cevap Verilmeli?

Çağımızın çocuklarının ne kadar meraklı olduğunu biliyoruz. Ameliyat hakkında sorular sorulara mümkün olduğunca ayrıntıya girilmeden ve yanıltıcı olmayan cevaplar verilmelidir. Çocuklar en çok acıdan korktukları için genelde bu sorular “acıyacak mı?” ve türevleri olarak karışınıza gelebilmesi muhtemeldir. Çocuğunuza biraz acıyabilir ama geçecek şeklinde cevaplar vermelisiniz. Bunların yanı sıra ameliyatın türüne göre ileriye yönelik olumlu gelişmeleri çocuğunuza anlatmanız onun korkusunu yenecek ve bir ümit haline dönüştürecektir.

Ortamda Değişiklikler Yapmak

Hastaneniz sade, renksiz ve soğuk ortamı çocukların korkması için yeterli olabilmektedir. Hasta odasını süslemek, balonlar ile doldurmak gibi şeyler çocuğunuzu rahatlatmaktaki en etkili yollardan olabilmektedir.

Ameliyat Süreci ve Sonrası

Genel anestezi yöntemi ile ameliyat olacak çocuklar bayılmaktan korkabilirler. Bayılma durumunu, uyuyacaksın ve benzeri gibi anlatılabilir. Ameliyat sonrası ayılma evresinde çocuğun korkmaması adına en yakınlarını görmesi gereklidir. Bunun için ameliyat sonrası bir an bile çocuğunuzun yanından ayrılmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.