Çocuklarda Horlamanın Sebepleri Nelerdir ?

Çocuklarda Horlamanın Sebepleri Nelerdir ?

Uyku bozuklukları arasında en yaygın olan horlama, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da sıkça karşılaşılabilen bir rahatsızlıktır. Uyku kalitesinin düşük olması, geniz eti büyümesi gibi faktörler çocuklarda horlamayı beraberinde getirmektedir.

Horlama Hastalık Belirtisi mi

Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için uyku düzeni oldukça önemlidir. Büyüme hormonu gece vakitlerinde vücut tarafından devreye sokulur. Büyüme hormonunun devreye girdiği zaman ise çocuğun uyuyor olması gerekmektedir. Uyku halindeki çocuklarda horlama ardından bazı rahatsızlıkları getirebilmektedir. Bunların başında nefes alıp – verme de yaşanan problem ile birlikte geniz eti büyüklüğü gelmektedir. Ameliyat sayesinde küçültülen geniz eti genellikle çocuklardaki horlama rahatsızlığının önüne geçmek için yeterlidir. Ancak sürekli devam eden horlama rahatsızlığının asıl sebebi tespit edilmeli ve gerektiği durumlarda önlem alınması oldukça önem arz etmektedir.

Çocuklarda Horlamanın Tedavisi

Uyku bozuklukları hastalıkları çocuklar için oldukça önemlidir. Horlama ve uyku apnesi gibi nedenler başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklı uyku bozukluklarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Ağız yoluyla alınan nefesten ortaya çıkan horlama genellikle çocuklarda geniz etinin neden olduğu bir rahatsızlık olmakla beraber uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Geniz eti kaynaklı horlama tedavisi için küçük bir operasyon yeterli olmakla beraber, çocuklarda nedeni anlaşılamayan bir horlama var ise sebebi araştırılmalı ve bir uzman kontrolüne ihtiyaç olabilir.

Çocuklarda sürekli olmayan horlamanın en büyük sebebi ise genellikle uyku pozisyonundan kaynaklanmaktadır.  Horlama sebebinin uyku pozisyonundan kaynaklandığını düşünüyorsanız endişe edilecek bir durum yok diyebiliriz.

Çocuklarda Horlama ve Dikkat Eksikliği

Çocuklar için horlamanın sebep olduğu birçok olumsuz durum vardır. Horlama sebebiyle ortaya çıkan kalitesiz uyku, çocukların gün boyu uykulu bir halde olmalarına neden olmaktadır. Sürekli bir uyuma isteği olan çocukta dikkat eksikliği ortaya çıkacak ve agresif hareketlerde bulunma gibi özelliklere yol gösterecektir. Bunlar horlamanın basit ama önemli etkilerindendir. Horlama problemini ortadan kaldırmamak ya da önüne geçmek adına bir tedavi yöntemine başvurulmamışsa, çocuğun ileriki yaşlarında daha büyük problemler ile karşısına çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.