D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi

Süt ürünlerine alerjiniz varsa, güneş ile pek haşır neşir değilseniz ya da bir vejetaryenseniz D vitamini eksikliğine maruz kalmış olabilirsiniz. Güneş ışıkları aracılığıyla üretilen D vitamini, vücudumuz güneş ışıklarına maruz kaldığında D vitamini üretimine başlar.  Bunun yanı sıra D vitamini bazı besinlerde az miktarda da olsa bulunmaktadır. Bu besinler; tahıllar, süt ve süt ürünleri, bazı balık türleri, balık yağları ve yumurta sarısıdır.

D vitamini kalsiyumum böbreklerden emilmesine yardımcı olduğu için vücudumuz ve kemiklerimiz için oldukça önemli bir vitamindir.

D Vitamini Eksikliği ve Semptomları

D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında en başta kas zayıflığı ve kemik ağrıları gelmektedir. Fakat birçok kişide bu semptomlar belirsiz olmakla beraber, bu semptomlara sahip olmasanız bile d vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. D vitamini bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Kanda bulunan D vitaminin düşük olmasının yol açabileceği sağlık problemleri şunlardır;

  • Çocuklarda şiddetli astım
  • Kanser
  • Yetişkinlerde bilişsel bozukluklar
  • Kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskinin artması

Araştırmalar D vitaminin yüksek tansiyon, diyabet gibi bir dizi hastalıkların önlenmesinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri?

  • Gerekli miktarda D vitamini tüketmemek: genelde vejetaryenlerde yaygındır. Sebebine gelecek olursak da bu kişilerin D vitaminin doğal yollardan alabilecekleri, kırmızı et, balık, balık yağları, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tüketmemesi diyebiliriz.
  • Güneş ışığından uzak kalmak: yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi vücut D vitamini üretimini güneş ışığına maruz kalındığında başlatır. Güneş ile temas halinde olmayan bir işte çalışanlar, kuzey ülkelerden yaşayanlar, evde çok sık çıkmayanlar D vitamini eksikliğinin riski altındadır.
  • Koyu tenliler: araştırmalar sonucu yaşlı ve koyu renk tene sahip kişilerde D vitamini eksikliği daha fazla görülmektedir.
  • Böbreklerin D vitaminini aktif olarak kullanamaması: insanların yaşları ilerledikçe böbreklerin de D vitaminini kullanma yetkisi git gide azalacaktır. Bu sebep ise D vitamini eksiliği ihtimalini arttırmaktadır.
  • Sindirim sisteminin D vitamini emilimini sağlayamaması: Crohn hastalığı ve benzer hastalıklar bağırsakların besinlerden alınan D vitaminin emme becerisini düşürebilir. D vitamini yağda eriyen bir vitamin grubu olduğu için yağ emilim bozuklukları da D vitamini emilimini azaltmaktadır.
  • Obezite: Vücut kitle indeks oranı 30 ve üzeri olan kişilerde D vitamini düzeyi genellikle düşük seviyelerde olmaktadır. Obezite ile D vitamini eksikliği arasında büyük bağlılıklar araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.