Dişimi Fırçalarsam Orucum Bozulur Mu?

Dişimi Fırçalarsam Orucum Bozulur Mu?

 

 Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle orucu bozan durumların araştırılmasına başlandı. Bunlardan biri de “Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?” sorusu. Diyanet işleri başkanlığının resmi sitesinde bu soruya da yer verildi. Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozmaz fakat fırçalama sırasında diş macununu yutmak yada ağzınızı çalkalarken su yuttuğunuz taktirde orucunuz bozulur. Bozulan orucunuzun kazasını yapmanız gerekir. Kişiler oruçlarını riske atmamak için diş fırçalamasında dikkatli olmalıdır. Oruçlarınızı riske atmamak için imsak vaktinden önce ya da iftardan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Oruç imsak ve iftar vakitleri arasında yeme içme yapılmaması demektir. Orucun bozulma sebeplerini iyi araştırınız.

 

Banyo yaparken ve dişlerinizi fırçalarken su yutmamalısınız. Oruç tutarken oluşan ağız kokusunu önlemek için dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. İmsak vaktinde yemek yenildikten sonra yatılması diş çürüklerine sebep olabilir. Diş bakımınızı imsak vaktinden de yemek yedikten sonra yaptığınızda diş çürümesine de önlemiş olursunuz. İftar ve sahurda yemek yedikten sonra dişlerinizi daha özenli fırçalamalısınız. Sahur ve iftar vaktinde yenilen besinler doğrultusunda ağızdaki asit oranında artma oluşur.

 

Ağız kokusu, diş taşları, diş çürümeleri bu sebeple görülür. Ağız ve dişlerinizin temizliğine dikkat ettiğiniz takdirde bunların hiçbiri ile karşılaşmazsınız. Diş ipi kullanınız, ağız spreyi kullanınız. Ağız bakımı için hazırlanmış solüsyonları kullanabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Kişisel bakımlarınızı yaparken orucunuzun bozulmaması için dikkatli davranmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.