Doğal Yollarla Vücuttaki Ödemin Dışarı Atılmasına Yarayan 10 Yiyecek

İdrar söktürücüler, genelde vücutta su toplanması durumunda kullanılır.Ayrıca, hipertansiyon, böbrek taşları ve glokom hastalığı için de etkilidirler. Eczanelerdeki idrar ve ödem söktürücüler bir yana, doğada, aynı etkileri almamızı sağlayacak, muhtemelen yan etkisi de olmayan idrar söktürücüler bulunur. Bu yazıda, doğal idrar söktürücüleri öğreneceğiz.

Karpuz

diuretics2
Karpuz, içerdiği yüksek orandaki su sayesinde, doğal bir idrar söktürücüdür.  Karpuzun içindeki likopen ve antioksidanlar da, vücudu serbest radikallerden ve zararlı etkilerden korur. Ayrıca karpuzdaki aminoasitler, damarları büyüterek içlerinden sıvıyı daha kolay geçirmelerini sağlar. Böylece, dokularda tutulan sıvının da boşaltılmasına yardımcı olur. Karpuz ayrıca, vücudu toksinlerden arındırmaya, alkalileştirmeye, mineral oranını arttırmaya yardımcı olarak, bağırsak sağlığını korur.

Domates

diuretics3
Domatesin %90’ı sudur. Ayrıca domates, büyük miktarda antiosksidan, likopen, beta-karoten, C vitamini, selenyum gibi; vücudumuzu, kan damarlarına zarar veren, serbest radikallerden koruyan maddeleri içerir.

Salatalık

diuretics4
Salatalık, çok fazla su içerir ve bu nedenle, mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür. Ayrıca salatalıktaki silikon ve sülfür de, böbreklerdeki ürik asidin atılmasına yardımcı olarak, vücutta su toplanmasını önler.

Mavi Yaban Mersini Suyu

diuretics5
Yaban mersini, idrar yolları enfeksiyonlarını gidermekte çok etkili olduğu kadar, iyi bir idrar söktürücüdür. Ayrıca, antioksidan özelliği sayesinde, mesaneyi temiz ve sağlıklı tutmaya yarar.

Havuç

diuretics6
Havuç, en iyi idrar söktürücülerden biri olan bilinir, ayrıca vücudu toksinlerden arındırmada ve metabolizmayı hızlandırmada çok etkilidir. Havucun içerdiği bütün antioksidan, mineral ve vitaminler, onu faydalı bir yiyecek haline getirmiştir.

Patlıcan

diuretics7
Patlıcan, içerdiği su ile, kan dolaşımını güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca içindeki flavanoid denilen madde, vücutta biriken suyu atmaya yardımcı olur.

Enginar

diuretics8
Enginar, böbreklerin çalışmasını düzenlemesiyle ünlüdür. Flavaniod denilen bir tür asit içeren enginar, içerdiği vitaminlerle beraber, ödem sökrücü güçlü bir etkiye sahiptir.

Kereviz

diuretics9
Kereviz tohumları, idrarı arttırır ve ürik asidin atılmasına yardımcı olur. Bu da vücudun, kendini doğal yollardan arındırmasını sağlar. Öte yandan, kerevizin yüksek miktarda sodyum içerdiğini unutmamak da önemlidir.

Üzüm

Üzüm, önemli ölçüde su ve potasyum içerir, böylece de önemli bir idrar ve ödem söktürücü haline gelir. Ayrıca üzümde, düşük miktarda sodyum vardır ki bu da, idrar yoluyla toksinlerin atılması için idealdir.

Kuşkonmaz

diuretics11
Kuşkonmazda, asparajin denilen bir tür aminoasit bulunur. Bu aminoasit, kuşkonmazı mükemmel bir idrar söktürücü yapar. Ayrıca bu özelliği sayesinde kuşkonmaz; artrit, romatizma ve adet dönemi sıkıntılarından biri olan ödem gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca kuşkonmaz, içerdiği lif ile, bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, az kalorisiyle kilo dostu bir besindir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.