Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

 

Dukan diyeti adını mucidi olan Pierre Dukan adındaki tıp doktorundan almıştır. Dr. Pierre Dukan bu zayıflama yöntemiyle yüzyılımıza damgasını vurmuştur. Dr. Dukan tıp doktoru olarak çalışırken nöroloji dalında uzmanlık yapacağı esnada obezite problemi olan, fazla kilolarından şikayetçi olan bir hastası ona başvurur. Bununla beraber Dr. Pierre Dukan uzmanlığını zayıflama ve beslenme üzerine yapmaya karar verir.

dukan-diyeti

Dr. Pierre Dukanın hastası tamamen bir etçildi. Hastası Dr. Pierre Dukandan yepyeni bir beslenme programı hazırlamasını istedi. Ancak her ne olursa olsun yemeklerinde mutlaka etin de bulunmasını rica etmiş. Bunun üzerine Dr. Pierre Dukan tamamen protein ağırlıklı bir diyet uygulamış ve çok şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar almıştır. Obezite ile mücadele eden hastanın bir haftada sadece et yiyerek 5 kilo verebildiğini gören Dr. Pierre Dukan zayıflama ve obezite sektöründe yepyeni bir çığır açma kararını vermiştir. Daha sonraları diyet programına sebzeleri de ekleyerek hastasının zayıflamasının devam ettiğini görmüş ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanın sağlıklı bir şekilde beslenmeyle olabildiğine inanarak bu alanda uzmanlaşmaya devam etmiştir.

 

Dukan diyeti obeziteye savaş açan en etkili araçlardan birisi haline gelmiştir. Dukan diyetinde Dr. Pierre Dukan kilo vermek için asla tüketilmesi önerilmeyen karbonhidrat ihtiyacını ise yulaf kepeği kullanarak gidermiştir. Dr. Pierre Dukan’ın yulaf kepeğini tercih etmesinin sebepleri; öncelikle yulaf kepeği suyun en az %25’ini emer ve böylece insan vücudunda uzun süreli tokluk hissi oluşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.