Düşük Östrojen Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Düşük Östrojen Hangi Hastalıklara Neden Olur?

                Östrojen hormonu yumurtalıklarda üretilen ve dişilik hormonu olarak da bilinen bir hormondur. Bu hormon özellikle adet dönemi için oldukça önemli ve gerekli bir hormondur. Menopoz döneminin yaklaşması ile bu hormonun üretiminde azalma gözlemlenmektedir. Bu hormon kadın sağlığı açısından oldukça önemli bir hormon olduğundan dolayı hormon seviyesinde düşüş bazı hastalıkların belirtisi olarak gösterilmektedir.

Östrojen hormonunda görülen en bariz düşüş menopoz dönemine girerken gözlemlenmektedir. Menopoz dönemi yaklaşan kadınlarda bu hormonun düşmesi sebebi ile ateş basması, uyku bozukluğu, vajinal kuruluk, kilo artışı, depresyon durumu, kemik erimesi, baş ağrısı, hafıza ve konsantrasyon sorunları ve gece terlemeleri gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

dusuk_ostrojen_belirtileri-10

Östrojen hormonu kadınların cinsel hayatını düzenleyen hormonların başında gelmektedir. Bu hormonda meydana gelen düşüş cinsel isteksizliğe veya cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olmaktadır. Bu hormonun düşmesi ile birlikte vajina duvarlarında incelme de ortaya çıkabilmektedir.

Östrojen miktarının düşük olması sadece menopoz dönemindeki kadınlarda değil, genç yaştaki kadınlarda da gözlemlenen bir rahatsızlık olabilmektedir. Gençlerde görülen düşük östrojen miktarı yumurtalık veya böbreküstü kanserinin belirtileri olarak görülebilmektedir. Özellikle genç yaşlarda östrojen hormonunun normal değerlerden düşük olduğu saptanırsa mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli tetkiklerin tamamı yapılarak teşhisten emin olunmalıdır. Östrojen hormonunun düşüklüğü her zaman kansere neden olmaz. Düşük östrojen, adet düzensizliği, yorgunluk, kısırlık, sistit, depresyon ve libido düşüklüğü sebebiyle de olabilmektedir.

Östrojen seviyesini düşüklüğü doktor tarafından kesin olarak tespit edildikten sonra, doktor kontrolünde bunu arttırmanın yolları aranmalıdır. Östrojen hormonunu arttırmaya yönelik birçok yol bulunmaktadır. Öncelikle hormonun düşük olmasına neden olan hastalık veya özel durumlar saptanmalıdır. Hastalık kesin olarak tespit edildikten sonra bitkisel ve tıbbi yollarla hormon normal seviyesine çekilmelidir.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.