Bilime Dayalı Karın Yağını Kaybetmenin 6 Basit Yolu

Fazla kilo ile sağlıksız olmak zorunda değilsiniz.

Aslında mükemmel , aşırı kilolu insanlar var .

Tersine, birçok normal kilolu kişide metabolik sorunlar obezite ile ilişkilidir .

Cildin altındaki yağ aslında bu kadar büyük bir sorun değil (en azından sağlık açısından değil, daha fazla kozmetik bir sorun).

Karın boşluğundaki yağ, göbek yağları, en büyük soruna neden olur .

Beliniz etrafında aşırı miktarda fazla yağ varsa, çok ağır olmasanız bile, ondan kurtulmak için bazı adımlar atmanız gerekir.

Belli yağ genellikle bel çevresindeki çevresi ölçerek tahmin edilmektedir. Bu basit bir bant ölçüsü ile evde kolayca yapılabilir.

Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 35 cm’yi aşan herhangi bir şey abdominal obezite olarak bilinir.

Vücudun diğer bölgelerinden daha fazla karın bölgesinde yağ hedeflemek için gösterilen aslında birkaç kanıtlanmış stratejileri vardır.

Göbek yağını kaybetmek için kanıta dayalı altı yol var.

1. Şeker yemeyin ve şekerle şekillendirilmiş içeceklerden kaçının.
Eklenen şeker çok sağlıksız.

Çalışmalar metabolik sağlığa benzersiz zararlı etkileri olduğunu göstermektedir (4).

Şeker yarı glikoz, yarım fruktoz ve früktoz ancak önemli miktarda karaciğer tarafından metabolize edilebilir .

Bir sürü rafine şeker yediğinizde, karaciğer fruktoz ile aşırı yüklenir ve hepsini yağa dönüştürmek zorunda kalır (6).

Birçok çalışma, aşırı miktardaki şekerin, çoğunlukla fruktozun büyük miktarlarına bağlı olarak karnın yağ birikimine neden olabileceğini göstermiştir (7).

Bazıları şekerin sağlığa zararlı etkilerinin arkasındaki ana mekanizma olduğuna inanıyor. İnsülin direncine ve metabolik sorunlara yol açan göbek yağını ve karaciğer yağını arttırır (8).

Bu açıdan sıvı şeker daha da kötüleşir. Sıvı kaloriler beyin tarafından katı kaloriler gibi “kayıtlı” hale gelmez, bu yüzden şekerle şekerlendirilmiş içecekler içtiğinde, daha fazla toplam kalori tüketirsiniz (9, 10).

Çalışmalar şekerle şekillendirilmiş içeceklerin çocuklarda her günlük porsiyon başına% 60 oranında bir şişmanlık riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor (11).

Diyetinizdeki şekeri azaltmak için bir karar verin ve şekerli içecekleri tamamen ortadan kaldırmayı düşünün.

Buna şekerle şekillendirilmiş içecekler, meyve suları ve çeşitli şekerli spor içecekleri dahildir.

Unutmayın ki bunların hiçbiri son derece sağlıklı olan ve fruktozun olumsuz etkilerini hafifleten çok miktarda lif içeren bütün meyve için geçerli değildir.

Meyveden aldığınız fruktoz miktarı, rafine edilmiş şeker oranının üstündeki bir diyetle karşılaştırıldığında önemsizdir.

Rafine şekeri kesmek isterseniz, etiketleri okumaya başlamanız gerekir. Sağlıklı gıdalar olarak pazarlanan gıdalar bile çok miktarda şeker içerebilir.

ALT ÇİZGİ:
Fazla şeker tüketimi, özellikle yumuşak içecekler gibi şekerli içeceklerin, göbek yağ birikiminin birincil sürücüsü olabilir.
2. Daha fazla protein yemek, göbek yağını azaltmak için uzun vadeli büyük bir stratejidir
Protein, kilo vermede en önemli makro besin maddesidir (12).

İsteği% 60 oranında azalttığı, metabolizmayı günlük 80-100 kaloriye kadar artırdığı ve günde 441 daha az kaloriyi (13, 14, 15, 16) yemek yemesine yardımcı olduğu gösterildi.

Kilo verme hedefinizse, protein eklemek belki de diyetinize yapabileceğiniz en etkili tek değişikliktir.

Sadece kaybetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo verme çabalarından vazgeçmeye karar verirseniz yeniden kilo almayı önlemenize yardımcı olabilir (17, 18).

Ayrıca proteinin karın yağına karşı etkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışma, tüketilen protein miktarının ve kalitesinin karnın yağıyla ters orantılı olduğunu göstermiştir. Yani, daha fazla ve daha iyi protein yiyen insanlar daha az göbek yağına sahipti (19).

Danimarka’da yapılan bir başka çalışmada, proteinin 5 yıllık bir periyotta göbek yağında artış riskiyle anlamlı şekilde bağlantılı olduğu gösterildi (20).

Bu çalışma aynı zamanda rafine edilmiş karbonhidratların ve yağların artmış miktarda karın yağıyla bağlantılı olduğunu, ancak meyve ve sebzelerin azaltılmış miktarlarla bağlantılı olduğunu gösterdi.

Etkili olduğunu gösteren birçok çalışma, kalorinin% 25-30’unda protein içeriyordu. Buna neyi hedeflemelisiniz.

Bu nedenle, bütün yumurta, balık, deniz ürünleri, baklagiller, fındık, et, süt ürünleri ve bazı tam tahıllar gibi yüksek proteinli gıdaların alımını arttırmak için gayret gösterin. Bunlar diyetteki en iyi protein kaynaklarıdır.

Diyetinizde yeterli miktarda protein elde etmek için mücadele ediyorsanız, kaliteli bir protein takviyesi (peynir altı suyu proteini gibi), toplam alım miktarınızı artırmak için sağlıklı ve kullanışlı bir yöntemdir.

Bir vejetaryen veya vegan iseniz, o zaman protein alımınızı artırmak için bu makaleyi kontrol edin.

Bonus İpucu: Gıdalarınızı hindistancevizi yağı içerisinde pişirmeyi düşünün. Bazı çalışmalar, günde 30 ml (yaklaşık 2 çorba kaşığı) hindistancevizi yağı gövdesini hafifçe azalttığını göstermiştir (21, 22).

ALT ÇİZGİ:
Yeterli protein yemek kilo vermek için çok etkili bir yoldur. Bazı çalışmalar, proteinlerin karın yağ birikimine karşı özellikle etkili olduğunu ileri sürmektedir.