Ana Sayfa » Eğitim » Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

                Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü MF3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Geçtiğimiz yılların en çok tercih edilen sağlık bölümü olan bu bölüm gelecek yıllarda da öğrenciler tarafından oldukça tercih edilecek gibi duruyor. Tıp fakülteleri ve diş hekimliğinden sonra en çok tercih edilen sağlık bölümüdür.

fizik-tedavi-1

Sağlık bölümlerinin puanları bir hayli yüksek olduğu için eğer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon okumak istiyorsanız puanlarınızın bir hayli yüksek olması gerecektir. Devlet üniversitelerinden en yüksek puana sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesidir. Fatih Üniversitesi ise özel üniversiteler arasından en yüksek puana sahip üniversitedir. Sağlık bölümünde özel üniversitede okuyacak bile olsanız en az MF3 puan türünden 300 puanı aşmanız gerekmektedir.

Sıralama konusundan bahsedecek olursak eğer her sene sıralamalar değiştiği için net bir rakam söylenemez ama devlet üniversiteleri genel olarak 15-25 bin arası özeller ise en iyi öğrencileri ilk 5000den ücretli okuyacakları ise 200 binlerden kadar seçebiliyor. Bölümün iş imkânları ise KPSS’ye girerek devlet hastanelerinde çalışabilirler. Özel hastaneler, spor salonları, huzur evleri, fizik tedavi merkezleri gibi pek çok halka açık alanda da iş imkânı bulabilmektedirler. Sağlık alanında önemli bir yer kaplayan fizik sorunları olduğu için iş bulmada sıkıntı yaşamazlar. Maaşlar ise devlet ve özel sektörde çalışılan alana göre değişir. Devlet hastanesinde çalışan bir fizyoterapist 2000 TL ile 4000 TL arası bir maaş almaktadır.

Özel sektörde çalışanlar ise konumuna göre 4000 TL ve üzeri maaşlar alabilir. Bu bölümden mezun olanlar Fizyoterapist unvanı alır. Doktorların kendilerine gönderdikleri hastalarda genel olarak bir değerlendirme yaparlar. Değerlendirme sonucuna göre hastaya uygun tedavi programı hazırlarlar. Tedavi sürecinde hastayı sürekli gözlemleyerek onla bire bir temas içinde olan fizyoterapistler aynı zamanda yönlendiren doktor ile de sürekli fikir alışverişinde bulunmaktadır. Fizyoterapistler sadece ortopedik hastalıklarla ilgilenmezler. Pediatrik, nörolojik, jinekolojik, romatolojik ve geriatrik gibi sorunlarla da ilgilenmektedirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

Gazel Nedir ?

Arapça’da Kadınlarla Aşıkça söyleşi demek olan Gazel, ikili Beyitlerden oluşan ve divan edebiyatının en sık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.