Goji Berry’nin Zararları – En Önemli 10 Yan Etkisi

Artan spor ve sağlıklı yaşam bilinciyle birlikte birçok kişi daha sağlıklı ve daha doğal yiyecekler tüketmeye başladı.
Organik yiyeceklerin en önemli özelliği üretilirken herhangi bir kimyasal ya da koruyucu kullanılmamasıdır.
Goji berry, günümüzün en popüler doğal yiyecekleri arasındadır. Bu meyvenin dolaşım sistemini olumlu etkilediği ve kalbi güçlendirdiği bilinmektedir.
Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, daha uzun yaşamanızı sağlar, kansere karşı koruyucu etkilere sahiptir. Aslında liste bu şekilde uzar ve gider. Fakat İngiliz Beslenme Birliği (EDA) tarafından yapılan araştırmalar bu iddiaların güçsüz ve gerçeklikten uzak olduğu üzerinedir.
Bu turuncu-kırmızı renkli üzüme benzeyen meyve özellikle Çin’in kuzeyinde yetiştirilir. Ve kurt üzümü ailesine aittir. Olgun goji berryler çok narin olduklarından genelde kurutulur ve bu şekilde diğer ülkere gönderilir. Çin tıbbında yüksek tansiyon, diyabet, göz sorunları, yorgunluk, yüksek ateş için yüzyıllardır kullanımdadır. Fakat son araştırmalara göre goji berrynin bazı yan etkilerine dikkat etmekte fayda var.

 

 

goji-berry

Bu turuncu-kırmızı renkli üzüme benzeyen meyve özellikle Çin’in kuzeyinde yetiştirilir. Ve kurt üzümü ailesine aittir. Olgun goji berryler çok narin olduklarından genelde kurutulur ve bu şekilde diğer ülkere gönderilir. Çin tıbbında yüksek tansiyon, diyabet, göz sorunları, yorgunluk, yüksek ateş için yüzyıllardır kullanımdadır. Fakat son araştırmalara göre goji berrynin zararları veya  bazı yan etkilerine dikkat etmekte fayda var.

Goji Berrynin Yan Etkileri – En Önemli 10 Etki

Daha ileri araştırmalar, her ne kadar goji berry vücut için önemli antioksidanlara sahip olsa ve birçok hastalık için faydalı olsa da, bazı yan etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır. İşte bazı önemli yan etkileri :

  1. Warfarin ile Etkileşim

Goji berry, diğer reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Özellikle kan inceltmek için düzenli olarak Warfarin kullanan hastalarda bir sorun yaşanabilir. Warfarin, derin toplardamar pıhtılaşması ya da pulmoner embolus sorunu yaşayan hastalarda kan pıhtılaşması sorununu tedavi için kullanılır. Yan etkileri olabileceği gibi düzenli olarak warfarin kullanıyorsanız goji berry tüketiminden kaçınmalısınız.

  1. Diyabet İlaçları ile Etkileşim

Diyabet hastaları kan şekerini kontrol altında tutabilmek için günlük belirli ilaçları kullanır. Goji berry pankreasın işlevini ve insülin oluşumunu etkilemektedir. Oluşan reaksiyon ilacın etkilerinin tam tersi olabilir. Bu sebeple diyabet hastalarının doktorlarına danışmadan goji berry tüketmemeleri tavsiye edilir.

  1. Yüksek Tansiyon

Aşırı tüketildiğinde goji berry vücutta kan basıncı seviyesine etki ederek yüksek tansiyona neden olabilir.

  1. Polen Alerjisi

Polen alerjisi olan kişilerde goji berry tükemiyle birlikte hapşırma, cilt kaşıntısı, esneme, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşınma ve kızarıklıklar oluşabilir. Ciddi sağlık sorunlarında doktora danışılması tavsiye edilir.

  1. Uykusuzluk

Goji berry gün içinde tüketilmelidir. Gece tüketildiğinde düzenli uyku düzeninizi bozabilir ve uykusuz gecelere neden olabilir. Bu genelde goji berrylerin aşırı tüketilmesinde ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.