Göz Kozmetiği Ve Güvenlik Önlemleri

Göz Kozmetiği ve Güvenlik ÖnLEMLERİ

Gözlerini daha ön plana çıkarmak ve daha büyük ve etkileyici hale getirmek ister misiniz? Bu konuda eyeliner, maskara ve göz farı sizin için faydalı olabilir. Fakat göz makyajına önem veriyorsanız ve günlük hayatınızın büyük bir kısmını makyaj malzemeleri kaplıyorsa, bu kozmetik ürünlerinin gözlerine verebileceği zararları da bilmeniz gerekmektedir.

Göz makyajı malzemeleri genellikle güvenilir nitelikte sayılmaktadır. Önemli olan göz makyajı malzemelerinin doğru kullanılmasıdır. Zaman geçtikte bu kozmetik ürünlerin ambalajı içeresinde bazı çeşitli zararlı maddeler gelişebilir. Bu durumda bakteri ve mantarlar üreyebilir. Eğer bu zararlı maddelerin bulunduğu kozmetik ürünlerinizi kullanmaya devam etmek isterseniz, bu bakteri ve mantarları gözlerine direk olarak temas ettirmiş olabilirsiniz.

Göz Kozmetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıda sıraladığımız göz kozmetiği ipuçları sayesinde gözlerinizi bakteriler ve mantarlardan

Koruyabilirsiniz.

Göz Kozmetiği ve Güvenlik Önemleri

  • Eski malzemeleri kullanmaktan kaçınınız: Satın alıp evde tuttuğunuz kozmetik ürünlerini, birkaç ay içerisinde bitirmediğiniz takdirde bu ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Kurumuş maskaralara dikkat: Kuruyan maskaralarınızı su veya başka bir sıvı ile nemlendirmeye çalışmayın. Sizin için ideal olan maskaranın satın alındıktan ilk 2 ay içerisinde bitirilmesi ya da bitmemesi durumda kullanmamanızdır. Makyaj malzemelerini muhafaza ettiğiniz dolabınız ya da çekmecenizde bir not defteri bulundurunuz. Malzemelerinizi satın aldığınız tarihleri not almanız, kozmetik ürünlerinin tüketim tarihi hakkında bilgi almanıza yarayabilir.
  • Kozmetik ürünlerinizi serin yerlerde muhafaza edin: Özellikle göz kozmetiği ürünlerinizi muhafaza ettiğiniz ortam 30 C dereceden daha fazla sıcaklıkta olmamalıdır. Bu sebeple malzemelerinizi banyonuzda ya da arabanızda tutmayınız.
  • Kozmetik ürünlerini birbirine karıştırmayınız: Sadece göz için üretilmiş malzemeleri kullanınız. Örnek vermek gerekirse; aynı kalemi hem gözünüz hem de dudağınız için kullanmayınız. Bu durum bakteri bulaşma olasılığını arttıracaktır.
  • Sürmelere dikkat edin: Sürmelerde bulunan kurşun maddesi oldukça tehlikeli olabilmektedir. Unutmadan; kaşların sıklıkla boyanması da tehlike arz etmektedir. Bu durumdan kaçınmak gereklidir.
  • Kozmetik malzemelerinizi ortak kullanmayınız: Aynı kozmetik malzemeleri başkaları ile ortak kullanmak bakterilerin taşınmasına sebep olabileceğinden dolayı ortak kullanımdan kaçınmalısınız.
  • Arabada makyaj yapmaktan kaçının: Hareket halindeyken, özelliklede araç içinde eyeliner ve maskara kullanmaktan kaçının. Gözünüze zarar verebilirsiniz.
  • Makyaj yapmadan önce ellerinizi mutlaka temizleyin
  • Tüm kozmetik araçlarınızı kullanmadan önce mutlaka yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.