Grip Tedavisi ve Antibiyotik Kullanımı

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

 Sonbaharın arkasından kışın gelmesi ile birlikte grip oranı daha da fazla artmaktadır. Asıl soru ise grip olduğumuz da antibiyotik kullanımının doğru olup olmamasıyla ilgilidir. Grip viral bir hastalık olup aslında içtiğimiz antibiyotikler işe yaramamakta olup tam tersine iyileşmek yerine bazen işleri tam tersine çevirebilmektedir.

 

Sonbahar mevsimiyle birlikte solunum yolu hastalıklarının daha sık görülmeye başladığını anlatan Çukurova Üniversitesinden KBB Uzmanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu, “Şimdilerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları sık görülüyor. Havalandırması iyi yapılmayan kapalı ve toplu kullanım alanlarında vakit geçirmek bir nedendir” dedi.

Gribal enfeksiyonların viral bir hastalık olduğunu aktaran Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydetti:

“GRİBAL ENFEKSİYON VİRALDİR, KESİNLİKLE ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALIR”

“Solunum yolu hastalıkları havayla ve temasla bulaşabilir. Bu nedenle kapalı alanlarda çok zaman geçirilmesin, ortam iyi havalandırılsın. Temiz havada vakit geçirip güneşten yeterince yararlanılmalı. Kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmeli. İyi ve dengeli beslenilmeli. Yeterince sıvı tüketilmeli. Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı. Tüm bunlara karşın yine gribal enfeksiyona yakalanılmışsa iyi dinlenilmeli. Gribal enfeksiyon viraldir. Bu nedenle grip tedavisinde antibiyotik kullanılmamalı. Çünkü antibiyotikler bu virüslere karşı tedavide kullanılmaz. Bu tedavide gereksiz antibiyotik kullanımı boğaz ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri öldürür.”


Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.