Güneş Lekesi Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekeleri normal cilt tonunuza göre daha koyu veya daha açık renkte olabilirler. Genellikle güneşe direk maruz kalan bölgeler başta olmak üzere özellikle; kulak, burun, alın, boyun, yanaklar, üst dudak, kollar ve ellerin üst kısımlarında görünürler ve kaşıntıya sebep olabilirler. Bunların yanı sıra pul pul dökülmeler de görülebilir.

Güneş Lekesi ile Çil Aynı Şey Midir?

Güneş lekesi ve çiller görünüş ve renk olarak birbirine her ne kadar benzese de aslında tamamen farklı şeylerdir. Güneş lekeleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve genellikle zararsızdır. Güneş lekelerinin en büyük sebebi güneşe maruz kalınmasıdır. Çiller ise genellikle açık tenli kişilerde meydana gelen kahverengimsi cilt lekeleridir.

Güneş Lekelerinin Sebepleri Nelerdir?

Güneş lekeleri ultraviyole ışınlara ya da solaryum cihazı gibi yapay ultraviyole ışık kaynaklarına cildin uzun süre veya doğrudan maruz kalması ile ortaya çıkmaktadır. Açık tenli kişilerde daha sık görülmektedir. Güneşe alerjisi bulunan kişiler de bu oran artmakla beraber bu kişiler güneş lekelerine göre daha savunmasızdır.

Güneş lekeleri genelde zararsız olmakla beraber ciltte erken yaşlanma ve yanma gibi etkileri de vardır. Doğrudan güneş ışıklarına maruz kalmak cildin daha erken yaşlanmasına sebep olacaktır.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş kremi kullanmak ve güneşe maruz kalınan süreyi kısaltmak veya mümkünse sıfır seviyelerine kadar indirmek güneş lekelerinden korunmanın en etkili yollarıdır. Sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalan eller, kollar, boyun ve yüz gibi bölgeleri güneş korumak için en etkili yöntem güneş kremleridir. Güneşe çıkmadan 10 – 15 dakika kadar önce 15 SPF veya üzeri güneş kremi kullanmak güneş lekelerinden sizi korumak için yeterli olacaktır. Güneşin en yakıcı olduğu 10 ile 4 saatleri arasında uzun süre güneş altında kalınacaksa 30 SPF veya daha yüksek bir güneş kremi tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.