Gut Hastalığı Kendini Nasıl Belli Eder?

Gut Hastalığı Kendini Nasıl Belli Eder?

                Vücutta fazlalık oluşturan ve vücuttan uzaklaştırılması gereken atık maddeler, ürik aside dönüştürülerek vücuttan dışarı atılmaktadır. Özellikle fazla proteinin vücuttan atılmasına neden olan ürik asidin atılmasında bir sorun oluşmuş ise veya ürik asit gerektiğinden daha fazla üretiliyor ise bu madde vücuttan atılmaz ve bu ürik asit vücutta birikmelere neden olmaktadır. Kanda biriken bu fazlalıklar zamanla eklemlerde de birikmelere ve enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Oluşan bu enfeksiyona gut hastalığı adı verilir.

gut-hastaligi-3

Gut hastalığı, romatizmal bir hastalık olarak nitelendirilir. Diğer hastalıklardan farkı, hastalığın belirtilerinin dönem dönem ortaya çıkmasıdır. En sık ortaya çıkma şekli, ayak başparmağındaki iltihaptır. Erkeklerde görülme oranı kadınlara oranla daha fazla olan Gut hastalığı, en çok 45 – 60 yaşları arasında görülür. Kadınlarda genellikle menopoz döneminin ardından ortaya çıkan bu hastalığın gençlerde görülme riski çok azdır.

Gut hastalığının ortaya çıkması ataklar şeklinde olur, ilk atak çok şiddetli olarak kendini gösterir. Eklemlerde, özellikle ayak başparmağında ağrı ve şişme meydana gelir. Parmak aşırı derecede hassaslaşır, şişer ve kızararak ağrı hissi oluşur. Bu ağrılar gece ya da sabaha karşı uykudan uyandıracak kadar çok bir ağrıdır. İlk atağın ardından hastalık herhangi bir belirti göstermeden devam eder. Yapılan testlerde kandaki ürik asit miktarı normalin üstünde çıkar. Bu durum yeni bir atak geçirene kadar aynı seyirde devam eder.

Eklemlerde biriken tuz kristalleri, hareket kısıtlanmasına sebep olur. Bunun yanında şekil bozuklukları, eklemlerin işlevini yerine getirememesi gibi durumlar da meydana gelmektedir. Bu tuz kristalleri şişliklere neden olur fakat bu şişlikler zararsızdır, gerekli olduğu durumlarda cerrahi operasyonla alınabilmektedir.

Hastalığın bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Alkol, sigara, genetik yatkınlık, aşırı kilo gibi durumların hastalığa sebep olabildiği tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.